Budúca nemecká kancelárka Angela Merkelová pozná Bratislavu, slovenské reformy i premiéra. FOTO - ČTK
Predčasné voľby môžu Nemecko radikálne zmeniť. Čaká ho revolučná zmena na poste kancelára a obrat v zahraničnej politike. Ak v septembri vyhrá predčasné voľby konzervatívna opozícia, bude to iné Nemecko, než aké poznáme dnes.
Rýchlo sa to ukáže na nemecko-amerických vzťahoch. Oficiálne už síce Washington zabudol, že kancelár Gerhard Schröder vyhral v roku 2002 voľby ťažením proti Amerike, ale v skutočnosti sú vzťahy s Berlínom veľmi vlažné. Irak medzičasom nahradila Čína a snaha Nemecka zrušiť zbrojné embargo Európskej únie, proti čomu Spojené štáty protestujú.
Nemecko na čele s konzervatívcami bude pre Georgea Busha celkom iným partnerom. Kresťanskí demokrati (CDU) stáli v čase vojny proti Iraku na Bushovej strane a čím viac Schröder brojil proti Amerike, tým viac sa ho opozícia zastávala.
Našťastie pre nich už otázka nestojí tak, či Nemecko vyšle svoje jednotky do Iraku. Ani CDU by si dnes nemohla dovoliť ignorovať verejnú mienku, ktorá takýto krok nepodporuje. Bush však nájde v Nemecku partnera, ktorý vníma celkom inak Irak či zbrojné embargo voči Číne a hovorí o kresťanských hodnotách.
Obrat opačným smerom nastane v prípade Turecka. Kým Schröderova vláda podporila začatie vstupných rokovaní s Ankarou v októbri, jeho možná nástupkyňa v úrade a šéfka CDU Angela Merkelová sa nevzdáva predstavy o privilegovanom partnerstve.
Ak Schröder zneužil Irak pred voľbami v roku 2002, chystajú sa kresťanskí demokrati zneužiť tému Turecka, a to napriek tomu, že Turci žijúci v Nemecku patrili kedysi k ich stálej voličskej základni. "Myslím si, že spolkové voľby by sa mohli stať plebiscitom o vstupe Turecka," povedal nedávno parlamentný hovorca CDU pre európske záležitosti Peter Hintze.
Zmena sa očakáva aj medzi Berlínom a Moskvou. Zábery Schröderovcov a Putinovcov, ako spolu večerajú, ako sa rozprávajú, či ako si nemecký kancelár adoptuje ruské dievčatko z Putinovho rodného mesta, vyblednú. Ako pripomína agentúra Reuters, konzervatívcom sa nepáči, že Schröder nepripomína Putinovi ľudské práva, slobodu médií či kauzu Jukos a krajinu urobil závislou od ruskej energetiky. Nová nemecká vláda chce pritvrdiť.
Iné by mohli byť aj slovensko-nemecké vzťahy. Naznačila to už minuloročná návšteva Merkelovej v Bratislave. Nebýva zvykom, aby sa so šéfkou opozície prešiel po meste premiér krajiny a stretli sa s ňou kľúčoví ministri vlády.
Merkelová im však pohostinnosť odplatila a odmietla kritiku sociálnodemokratického kancelára na naše nízke dane. "O tempe reforiem sa môže diskutovať, pomalé tempo Nemecka je však oveľa nebezpečnejšie," povedala vtedy pre SME. Po predčasných voľbách by sa už možno meno Ivana Mikloša nevyslovovalo v Nemecku s takým dešpektom.
Pani kancelár alebo pani kancelárka?
Nemci svoje puntičkárstvo nezapreli ani v čase búrlivých vnútropolitických zmien. Tri mesiace pred predčasnými parlamentnými voľbami riešia, ako budú titulovať prvú ženu v úrade kancelára. Pán spolkový kancelár je oslovenie, ktoré majú zažité šesť desaťročí a teraz to vyzerá, že voľby vyhrá žena. Nemecké médiá teda začali oslovovať kompetentných a pýtať sa, čo s tým. Ako budú volať Angelu Merkelovú? Pani kancelár?
Upokojilo ich oddelenie protokolu na ministerstve vnútra. To má odpoveď aj na takúto výnimočnú situáciu. Pri ústnom oslovení predpisuje protokol oslovenie Pani spolková kancelárka, v písomnom styku potom Veľavážená pani spolková kancelárka s akademickým titulom, krstným menom a priezviskom. V medzinárodnej korešpondencii protokol predpisuje titul: Jej Excelencia, spolková kancelárka Spolkovej republiky Nemecko. (mim)