ciu únie a jej odhodlanie na reformy.
Slovenská koruna ani ostatné stredoeurópske meny sa napriek niektorým očakávaniam neoslabovali.
Podľa analytikov bolo hlasovanie Francúzov ďalším otrasom pre finančné trhy po tom, čo minulý týždeň nemecký kancelár ohlásil predčasné voľby. "Pozorujeme opatrnú reakciu eura s tendenciou na pokles. Výsledok 'nie' sa očakával, rozsah odmietnutia však spôsobí vládnu krízu vo Francúzsku," povedal Reuters Armin Mekelburg z mníchovskej Hypovereinsbank.
Niektorí analytici sa domnievajú, že po referende sa únia ocitne v politickej kríze, ktorá sa dlhodobo odrazí na mene a finančných trhoch. Iní zasa hovoria, že pre investorov to nebude veľa znamenať a že tohtoročné oslabovanie eura oveľa viac súvisí s rastúcim rozdielom v úrokových sadzbách medzi USA a eurozónou. Pre postupné zvyšovanie amerických sadzieb stúpol tento rok dolár oproti euru asi o osem percent.
Podľa šéfanalytika ING Bank Jána Tótha sa preceňuje možný vplyv francúzskeho referenda na krajiny v strednej Európe. "Ostáva však Chorvátsko, Ukrajina a Turecko, kde by som videl jediný možný dosah," povedal Tóth. Chorvátska mena sa včera síce oslabila o necelé jedno percento, turecká líra však zostala stabilná. Európska komisia sa totiž v snahe upokojiť investorov poponáhľala s vyhlásením, že ústava a ďalšie rozširovanie únie nesúvisia.
Niektorí českí analytici upozornili na jedinú reálnu hrozbu neschválenia referenda - smernicu o službách, ktorá má umožniť podnikateľom z nových členských krajín vrátane Slovenska ponúkať služby v priestore celej únie. Bez súhlasu všetkých 25 členských štátov totiž liberalizácia nemôže vstúpiť do platnosti a francúzske "nie" ústave si mnohí vykladajú aj ako "nie" voľným službám. (reuters, čtk, jj)