Na parížskom námestí Bastily, kde sa v roku 1789 začala francúzska revolúcia, sa opäť zišli davy a oslavovali svoje víťazstvo nad francúzskou vládou. FOTO - TASR/AFP
Najväčšiu porážku utŕžil prezident Chirac a premiér Raffarin, meniť sa však nebudú len tváre na čele krajiny, zmení sa celé FrancúzskoFrancúzi chcú iné Francúzsko a inú Európu. Preto tak silno (55 percent) odmietli euroústavu, a preto sa v takom veľkom počte dostavili do referendových miestností (69,7 percenta).
Podľa niektorých analytikov sa to začalo už v roku 2002, keď do druhého kola prezidentských volieb postúpil ultranacionalista Jean-Marie Le Pen. Už vtedy časť Francúzov takto dávala najavo, že sú znechutení z globalizácie, prisťahovalcov a že chce rýchle a jednoduché riešenia.
Práve Le Penovi obdivovatelia sa spolu s komunistami, odborármi a antiglobalistami postarali o krach euroústavy v referende.
K nim sa pridali voliči tradičných strán znechutení súčasným stavom francúzskej politiky. To všetko sa zmiešalo s neschopnosťou francúzskej vlády poskytnúť argumenty za euroústavu.
Francúzsko sa teraz zmení a nepôjde len o výmeny na vládnych a straníckych postoch, aj keď tie prídu pravdepodobne ako prvé a budú aj najviac vidieť.
Prezident Jacques Chirac už včera prijal premiéra Jeana Pierra Raffarina. Či podal demisiu, nie je jasné, ale komentátori francúzskych denníkov to považujú za hotovú vec.
Francúzi by na jeho mieste najradšej videli Nicolasa Sarkozyho, aj keď jeho názory na ekonomické reformy Francúzov skôr dráždia. Už v nedeľu ponúkol svoje služby a hovoril o zásadnej zmene v smerovaní vlády.
Zdroje blízke prezidentovi Chiracovi však naznačujú, že premiérom skôr bude minister vnútra Dominique de Villepin. Ešte v piatok vraj rokoval s prezidentom a už si pripravuje premiérsky prejav.
Ak Sarkozy zostane mimo hry, je veľmi pravdepodobné, že sa naplno sústredí na prezidentskú kampaň, do ktorej sa súčasný prezident po neúspechu referenda nebude priveľmi hrnúť.
Referendum však zanechalo aj hlbší odkaz francúzskym politikom. Voliči im dali návod, ako ďalej: nechcú už viac liberalizmu, neželajú si v únii Turecko a chcú, aby viac presadzovali ich záujmy v Európskej únii. Povedali im tiež, že sa im nepáči, že s nimi nekomunikujú a len im predložili na schválenie dokument, ktorému nerozumeli. Francúzi euroústavu neschválili pre veci, ktoré dokument nerieši, a v mnohých prípadoch na ne ani nemá vplyv.
Je tiež zrejmé, že taký vysoký odpor proti euroústave výrazne znižuje šancu na to, že by sa referendum opakovalo. Nikto totiž neverí, že za rok by francúzski politici tak vyhoveli svojim voličom, že by ju z vďačnosti schválili.
Z výsledkov referenda sa môžu tešiť nacionalisti, komunisti, trockisti a odborári: po nedeli sa posilnili a ich názory budú musieť rešpektovať aj vládni politici.
Prečo Francúzi euroústavu odmietli
báli sa anglosaského modelu, ktorý vraj ústava presadzuje, hlasovali proti vláde premiéra Raffarina a prezidentovi Chiracovi, nechcú v únii Turecko, báli sa globalizácie, straty práce a sociálnych istôt, podľa nich stráca Francúzsko v rozšírenej únii vplyv a ústava z neho ešte uberá. Ako hlasovali
Za: Paríž, západné Francúzsko
Proti: stred a sever Francúzska
Podľa agentúr sa prejavili aj rozdiely medzi vidiekom (proti) a mestom (za).
Víťazi a porazení
Kto zvíťazil
Odbory, ľavicoví aj pravicoví extrémisti, strach, neinformovanosť a predsudky. Podľa niektorých názorov zvíťazil zásluhou francúzskeho strachu zdravý rozum a euroústava nebude. Určite sa posilnia euroskeptici a nielen vo Francúzsku.
Kto utrpel porážku
Brusel, francúzska vláda (premiéra Raffarina stálo referendum miesto), ale najmä prezident Chirac, ktorý presadil, aby sa euroústava schvaľovala v referende, lebo si bol istý podporou Francúzov. Do ohrozenia sa dostáva aj rozširovanie únie a reforma jej financovania. (mik)
Stúpenci euroústavy boli v šoku. V nedeľu prehrali takmer všetky štandardné strany. Vládna pravica aj opozičná ľavica euroústavu podporovali. I keď socialisti sa rozdelili na dva tábory. FOTO - ČTK/AP
Odporcovia euroústavy oslavovali. Na námestí Bastily sa stretli mladí antiglobalisti s dôchodkyňami, ktoré sa báli, že euroústava ich pripraví o výhody sociálneho štátu. FOTO - TASR/EPA
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Paríž