Francúzski odporcovia euroústavy v noci na pondelok oslavovali víťazstvo pred Bastilou a hovorili o druhej francúzskej revolúcii. FOTO - REUTERS |
Európski lídri síce tvrdia, že ratifikácia dokumentu bude pokračovať, ale aj oni vedia, že bez francúzskeho súhlasu euroústava nemôže platiť. Musia ju schváliť všetky členské krajiny. Francúzi sú prví, ktorí ju odmietli.
Únia zatiaľ hovorí, že na jeseň budúceho roku sa dohodnú. To je však pasca: Francúzi referendum o tejto ústave takmer naisto nezopakujú a Brusel pritom odmieta, že by sa nanovo prepisovala. Ústava sa rodila tri roky a je to najlepší možný kompromis.
Na jeseň 2006 sa tak všetko vráti do Bruselu a európski lídri sa budú musieť dohodnúť, čo s francúzskym nie.
A nezostane asi len pri Francúzoch. Zajtra hlasujú v Holandsku, kde v poslednom prieskume poskočil počet odporcov euroústavy na 65 percent.
Včera bolo počuť názory, že euroústava je už mŕtva a v takomto duchu písala väčšina európskych novín. Peter Zsapka z Centra pre európsku politiku hovorí, že je len otázkou času, kedy to budú musieť politici priznať. Nebude to však znamenať zánik Európskej únie, len sa "bude musieť hľadať iný spôsob spolužitia".
Únia bude fungovať ďalej podľa zmluvy z Nice, na ktorú sa mnohí sťažujú a ktorá je okrem iného nastavená len na 27 členov únie. Do tohto počtu sa vojde ešte Rumunsko a Bulharsko, ale ostatní záujemcovia musia čakať.
Ivo Samson zo Spoločnosti pre zahraničnú politiku hovorí, že problém bude mať Chorvátsko a Turecko, ktoré by tento rok chceli začať rokovať o vstupe. "Pre Slovensko to nie je tragédia, je tou šťastnou krajinou, ktorá už je v únii," povedal.
Smutná je väčšina slovenských politikov s výnimkou predstaviteľov KDH. Kým minister zahraničia Eduard Kukan vyhlásil, že je rozčarovaný, predseda KDH Pavol Hrušovský francúzske "nie" privítal. "Zvíťazila slobodná Európska únia," povedal agentúre TASR.
Eurokomisár Ján Figeľ, ktorého nominovalo KDH, vidí vo francúzskom hlasovaní potvrdenie, že "únia je v rukách všetkých členských krajín a ak je nesúhlas, tak sa v jej zmluvách nezmení ani bodka".
Brusel teraz analyzuje, kde urobil chybu: hovorí sa o nedostatku komunikácie, prílišnom odstupe od občanov, aj o tom, že pre mnohé krajiny bolo po kontroverznom rozširovaní únie asi priskoro na ďalší veľký a komplikovaný projekt.
Autor: mik, rp