Rozsudok potvrdil minulý týždeň krajský súd, ale ešte nie je právoplatný, lesy sa zrejme odvolajú.
Nejde o jediný prípad, keď sa inšpektori zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia súdia s mestskými či štátnymi lesmi o porušení zákona pri ťažbe alebo odstraňovaní kalamitného dreva. Príčinou sú rozdielne pohľady rezortu životného prostredia a pôdohospodárstva.
"Zákon o lesoch ukladá užívateľovi lesa povinnosť v prípade mimoriadnej udalosti odstrániť kalamitu. Zákon o ochrane prírody však zakazuje zasahovať v piatom stupni ochrany prírody," vysvetľuje príčinu sporu hlavná inšpektorka Beta Múčková. Lesníci si pri kalamite plnia povinnosti, ktoré im ukladá lesný zákon a pri ťažbe plnia zase lesné hospodárske plány, ktoré určujú, koľko dreva majú vyťažiť. Porušujú však zákon o ochrane prírody, hoci by mohli žiadať o výnimky ministerstvo životného prostredia.
Holoruby v bratislavskom lesoparku, ktorý je súčasťou Malých Karpát, rieši inšpekcia už niekoľko rokov. Upozornili na ne ochranári a vyvolali pobúrenie verejnosti, bratislavskí poslanci pod jej tlakom nariadili ťažbu obmedziť a urobili poslanecký prieskum. Nezistili však porušenie zákona a dokonca bránili lesy, že v chránenej oblasti ťažia menej dreva, ako by mohli podľa lesného plánu. Krajský súd ich argumenty odmietol.
Súd rieši aj pokutu 270-tisíc korún, ktorú dostali minulý rok od Slovenskej inšpekcie životného prostredia Štátne lesy Slovenskej republiky, za odstránenie kalamitného dreva v prírodnej rezervácii Pajštún na Záhorí. Na súd sa obrátili s odôvodnením, že postupovali podľa lesného zákona, ktorý im prikazuje kalamitu odstrániť. Inšpekcia životného prostredia sa súdi aj s Lesmi TANAP-u, ktoré tiež dostali pokutu za odstraňovanie kalamitného dreva v piatom stupni ochrany vo Vysokých Tatrách.
Parlament prijal minulý týždeň nový lesný zákon, podľa Juraja Lukáča zVLK-u však situáciu nerieši, dokonca umožňuje lesom vyhnúť sa hláseniu o kalamite a ťažiť tak bez povolení a výnimiek. Návrh nového zákona neukladá povinnosť hlásiť lesným úradom a úradom životného prostredia kalamitu, ak má rozsah menší ako 0,5 hektára, či zasiahne menej ako 20 percent dreva. "Ak aj v budúcnosti inšpekcia príde na kontrolu a zistí porušenie podmienok, lesu to už nepomôže," hovorí Lukáč.
Zákon určuje povinnosti hospodárov "nejednoznačne a široko," potvrdzuje aj Róbert Oružínsky z Platformy MVO pre Natura 2000. (haj)