Austrálčanka Schapelle Corbyová plače po vynesení rozsudku. FOTO - REUTERS |
Štyri kilogramy marihuany v batožine a dvadsať rokov väzenia na tvrdo. V Ázii žiadna prekvapivá skúsenosť pre cudzinca, ktorý sa pokúša previezť drogy. Vedela by o tom rozprávať aj filmová postava Bridget Jonesová, ktorej pred odletom z Thajska niekto do kufríka vložil narkotiká. Niečo podobné sa malo stať aj Austrálčanke Schapelle Corbyovej.
Keď ju na letisku v indonézskom Bali zastavila polícia a v jej kufri našla balíček s marihuanou, Corbyová bola v šoku. Tvrdí, že drogy jej tam musel niekto podstrčiť. Na rozdiel od vyšetrovateľov a sudcu, ktorý ju minulý týždeň poslal na 20 rokov do väzenia, jej verí až 90 percent Austrálčanov. Austrália rozbieha záchrannú akciu.
Corbyová sa proti rozhodnutiu odvolá, aj keď to môže skončiť ešte horšie. Môže dostať napríklad aj trest smrti. Tak dopadol muž zo Sierry Leone, ktorého najskôr odsúdili na doživotie a po odvolaní ho poslal Najvyšší súd na popravu.
Veľmi malou šancou je ešte prezidentská milosť. To by sa však Corbyová musela priznať k niečomu, čo ako sama tvrdí, nespravila.
Šance na opustenie väznice Kerobokan sú mizivé. Musel by sa nájsť človek, ktorý jej drogy do tašky dal, čo je takmer nemožné.
Príbeh mladej kozmetičky sa stal v Austrálii témou číslo jeden. Na vynesenie rozsudku prišla na Bali asi stovka austrálskych novinárov. Proces prenášali na živo v televízii.
Mánia okolo jej prípadu dokonca začala ohrozovať vzťahy medzi Austráliou a Indonéziou. Na podporu Corbyovej vznikli internetové stránky vyzývajúce na bojkot Bali a leteckej spoločnosti Quantas, ktorou mala dievčina letieť. Na budovy indonézskeho konzulátu v Sydney niekto vystrelil. Ľudia začínajú sťahovať svoju pomoc indonézskemu Acehu, ktorý postihlo tsunami.
Verejnosť vyzýva politikov, aby zasiahli a pomohli krajanke. "Bolo by veľmi hlúpe zasahovať do súdneho procesu, keď ešte nie je rozhodnuté," snažil sa upokojiť vášne premiér John Howard. "Niektorí ľudia si myslia, že sa do toho môžem miešať, lebo naša krajina dala milión dolárov na pomoc Indonézii postihnutej tsunami a že môžem zavolať prezidentovi. Ak by som to urobil, on by sa ma mohol pokojne opýtať, či môžem zavolať na Najvyšší súd a povedať im, aký chcem verdikt?"