Budúci pondelok začne maďarský parlament voliť prezidenta. Pri všetkých doterajších voľbách od roku 1990 malo hlasovanie jasného favorita, táto voľba je prvou výnimkou.
Bolo to tak aj v prípade súčasnej hlavy štátu Ferenca Mádla, ktorému sa v auguste končí päťročný mandát. Mádla na post vybral a presadil vtedajší premiér Viktor Orbán. Jeho kandidáta síce parlament schválil až v treťom kole, keď už na zvolenie prezidenta stačila nadpolovičná väčšina poslancov, bolo však dopredu jasné, že práve v treťom kole Mádl uspeje. Budúci týždeň sa môže prvý raz stať, že parlament prezidenta nezvolí ani na tretí pokus.
Vládna socialistická strana navrhuje na post prezidenta svoju političku a súčasnú predsedníčku parlamentu Katalin Sziliovú. Tú však odmieta podporiť menšia koaličná strana, Slobodní demokrati a bez ich hlasov nemá Sziliová ani nadpolovičnú väčšinu. Liberáli tvrdia, že by post prezidenta nemal zastávať stranícky politik, ale široko uznávaná nezávislá osobnosť. Obaja doterajší demokratickí prezidenti túto podmienku s menšími výhradami spĺňali.
Súčasné proreformné vedenie socialistov v čele s premiérom Ferencom Gyurcsányom je v ťažkej situácii. Populárna Sziliová je poprednou predstaviteľkou jej vnútrostraníckej opozície a o funkciu prezidenta veľmi stojí.
Gyurcsány pre to nemôže navrhnúť iného spoločného koaličného kandidáta, ktorý by bol prijateľný aj pre liberálov. Ak však Sziliová vo voľbách pohorí, jej prívrženci neúspech pripíšu premiérovi. Gyurcsány tak môže rok pred parlamentnými voľbami stratiť podporu strany.
V ťažkej situácii sú aj liberáli, ktorí odmietajú podporiť Sziliovú, zároveň však nechcú prispieť k víťazstvu opozičného kandidáta. Včera vedenie strany oznámilo, že jej poslanci v prvom kole nebudú vôbec hlasovať.
Budúcim prezidentom by sa tak paradoxne mohol stať uznávaný právnik László Sólyom. Na funkciu ho pôvodne navrhla občianska iniciatíva združujúca rôzne osobnosti bez ohľadu na ich politické sympatie.
Sólyom má veľké zásluhy na demokratickej transformácii Maďarska po roku 1990, keď sa stal prvým predsedom ústavného súdu a na post prezidenta sa nepochybne hodí. Bez podpory politických strán však jeho kandidatúra dlho vyzerala na sympatické gesto bez reálnej šance na úspech.
Zvrat nastal minulý týždeň, keď Sólyomovu kandidatúru podporil Orbán a jeho Fidesz. Z hľadiska lídra opozície to bol mimoriadne šikovný ťah. Umožní mu vraziť klin medzi vládne strany a podporou občianskeho kandidáta získa sympatie mnohých, ktorí by ho inak nevolili.