Irackí vojaci a policajti sa pustili do najväčšej bezpečnostnej akcie, akú Bagdad zažil od pádu Husajnovho režimu. FOTO - REUTERS |
ná akcia od pádu režimu Saddáma Husajna. Na príjazdových cestách je 675 kontrolných stanovísk, takže pod kontrolou sú všetci, čo z Bagdadu odchádzajú alebo vchádzajú tam.
Cieľom avizovanej rozsiahlej operácie je odhaliť povstalcov a odzbrojiť ich. Je to v máji už tretia veľká bezpečnostná akcia v Iraku, násilie však stále pokračuje. V sobotu a nedeľu pri útokoch zomrelo viac ako 20 ľudí. Bol medzi nimi aj jeden americký a jeden britský vojak.
Britský denník The Sunday Times v sobotu priniesol nové informácie o osude vodcu odboja abú Músa Zarkávího. Podľa predchádzajúcich správ z tohto týždňa bol v bojoch pri Ramáde nedávno zranený a previezli ho do susednej krajiny. Britský týždenník včera napísal, že Zarkávího previezli do Iránu. Zarkávího skupina však v piatok správy o zlom zdravotnom stave svojho vodcu dementovala a uviedla, že sa uzdravil a osobne riadi bojové operácie.
V sobotu prišla zlá správa pre Japonsko. Na internetovej stránke islamistov sa objavili fotografie mŕtveho japonského rukojemníka Akihika Saita, ktorého začiatkom mája uniesla skupina Ansar Sunna. Japonec v Iraku pracoval pre jednu z bezpečnostných firiem. Britský denník The Observer včera vydal listy, v ktorých prosí bývalý iracký minister zahraničia Tárik Azíz o ukončenie jeho údajne nezákonného väznenia. Zadržiavajú ho spolu s ďalšími 11 bývalými prominentmi a zvrhnutým prezidentom Saddámom Husajnom a čaká na súd.
Azíz bol na zozname hľadaných Iračanov, ale Američanom sa vzdal sám v roku 2003. V listoch sa sťažuje na to, že doteraz nebolo začaté vyšetrovanie. Žiadal o medzinárodnú pomoc a poukázal na nezákonnosť postupu irackej justície. (čtk)