Hodiny prestali tikať v piatok večer. Mlčanie trvalo len hodinu a pol, odborníci sú však zmätení, nevedia prísť na to, čo bolo príčinou poruchy.
Minútová ručička hodín sa zastavila o 22:07 miestneho času. Potom sa síce pomaly znovu rozhýbala, vzápätí však zastala. To trvalo ďalších 90 minút. Potom hodiny ožili a od tej chvíle problém úplne zmizol.
Experti nevedia, čo sa stalo. Jediná možná príčina, na ktorú zatiaľ prišli, je počasie. V Londýne bolo v posledných dňoch extrémne teplo, v piatok namerali 31,2 stupňa Celzia, čo je májové maximum od roku 1953.
Podľa technika z Westminsterského paláca, ktorý sa o hodiny stará, príčina jasná nie je, lebo "porucha trvala len krátko a potom sa hodiny zasa dali do pohybu".
Big Ben pritom sprevádza dlhoročná reputácia naprostej spoľahlivosti, ktorú sa napríklad nepodarilo zničiť ani nemeckej luftwaffe počas druhej svetovej vojny. Hodiny bezchybne odbíjali čas počas celej vojny.
Problémom sa však celkom nevyhli. V roku 1962 hustá chumelica spôsobila, že Big Ben oznámil príchod Nového roku s desaťminútovým oneskorením. O 14 rokov neskôr sa stroj celkom zastavil, keď sa pokazila jedna súčiastka. Obdobné problémy sa objavili aj v roku 1997.
Meno Big Ben vlastne patrí len hodinovému zvonu, ktorý váži 13 ton. Zvon pomenovali po mohutnom sirovi Benjaminovi Hallovi, ktorý riadil práce pri výrobe hodín na veži. Oficiálne meno zvonice, ktorú hodiny zdobia, je veža svätého Štefana. Práce na zvonici dokončili v roku 1858. (čtk)