Ochranári tvrdia, že zákon vracia Slovensko do čias socializmu.
"Stačí, ak pôjdete cez lesné porasty, kde prebieha ťažba. Pritom sa ťaží v druhej doline, nepočujete píly, nič nevidíte, nič vás neohrozuje, drevorubači sú od vás jeden a pol kilometra, ale už ste porušili zákon o lesoch," hovorí šéf zoskupenia Vlk Juraj Lukáč. Ťaží sa pritom podľa neho celý rok asi v polovici lesných porastov.
Robert Oružínsky zo združenia MVO pre Natura 2000 upozornil, že zákon dáva možnosť vlastníkom lesov požiadať o zákaz vstupu verejnosti. "Nešpecifikuje pritom v akých prípadoch. Podľa nás je to tiež v rozpore s ústavou."
Hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Katarína Czajlíková povedala, že zákaz vstupu počas ťažby má prispieť k bezpečnosti ľudí a ochrane ich života a zdravia. "Zvyčajne sa takéto miesta označujú tabuľou."
Lukáč upozornil, že podľa štatistík za posledných 30 rokov pri ťažbe v lese neumrel ani jeden turista.
"Podľa údajov inšpektorátov bezpečnosti práce zahynulo v lesnom hospodárstve za posledných 30 rokov viac ako 500 ľudí - všetko to sú zamestnanci štátnych, vojenských lesov alebo živnostníkov pracujúcich v týchto inštitúciách," hovorí Lukáč.
Nespokojní sú aj majitelia lesov. Paragraf, ktorý hovorí, že verejnosť má právo lesy užívať, majitelia lesov považujú za zásah do súkromného majetku.