BRATISLAVA - Nahradenie koruny eurom v roku 2009 nebude pre štát znamenať žiadne zvýšené náklady. "Napríklad to, že daňové priznania budeme tlačiť s ohľadom na euro, neznamená, že nás budú stáť viac. To isté platí pre všetky úlohy, ktoré si štát bežne plní," povedal poradca ministra financií Peter Papanek.
Zvýšené výdavky však môže nová mena znamenať pre firmy, obchody či banky. "Neplánujeme komerčnému sektoru tieto výdavky kompenzovať. Snažíme sa na zavedenie jednotnej meny upozorniť dostatočne včas, aby sa každý dokázal tejto zmene prispôsobiť," dodal.
Najväčšie zmeny sa budú zrejme týkať softvéru - či už účtovných programov, bankomatov, alebo registračných pokladníc. Krátko po určení pevného výmenného kurzu koruny oproti euru, ktorého hodnotu by sme mali poznať niekedy v júni 2008, totiž vznikne povinnosť uvádzať všetky peňažné hodnoty v korunách aj v eurách. Týka sa to nielen cenoviek v obchodoch, ale aj účteniek, faktúr, bankových výpisov, výplatných pások či dôchodkových výmerov. Táto povinnosť potrvá do konca roka 2009.
Zároveň sa musí zachovať tzv. kontinuita kontraktov. Znamená to, že napr. pracovná zmluva uzavretá v korunách sa musí automaticky pretransformovať na potreby novej meny.
Banky sa zapotia
Najväčšie výdavky majú pred sebou banky, ktoré budú kľúčovými hráčmi pri nástupe európskej meny. "Hlavnú časť nákladov bude tvoriť prispôsobenie softvéru, ktorý zabezpečí bezproblémové fungovanie domáceho platobného styku vrátane prevodu korunových účtov na eurové, dvojakých výpisov a podobne," povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Eva Güttlerová.
Podobne sa vyjadril aj Roman Začka z Tatra banky. Ako doplnil, "pri mnohých produktoch zrejme banky využijú služby partnerských firiem, s ktorými budú musieť komunikovať a zosúladiť stratégiu prechodu. Ide najmä o kartové spoločnosti či dodávateľov finančného a účtovného softvéru". Klient však tieto zmeny pocíti minimálne, práve pre spomínané zachovanie kontinuity kontraktov.
Bez investícií sa nezaobíde ani sieť bankomatov. "Bankomaty budú na euro pripravené. Dodávateľ však bude musieť upraviť kazety na bankovky a nutná bude aj zmena v softvéri," povedala Güttlerová.
Kritickou bude pre bankomaty noc z 31. decembra 2008 na 1. januára 2009. Do polnoci totiž budú musieť vydávať koruny, po polnoci z nich už vyjdú eurobankovky. Podľa Národného plánu zavedenia eura, ktorý vypracovalo ministerstvo financií s Národnou bankou Slovenska, by sa to malo zrealizovať tak, že v bankomatoch by jedna časť kaziet obsahovala najčastejšie používané korunové bankovky, zatiaľ čo v druhej by už boli menšie eurové bankovky.
Y2K to nebude
Napriek rozsiahlosti menovej zmeny sa zrejme nezopakuje situácia z roku 1999, keď firmy na celom svete hromadne menili svoje informačné systémy v obave z ich zrútenia na začiatku roku 2000. "V prípade podnikových informačných systémov neočakávam také veľké zmeny, akých sme boli svedkami pred šiestimi rokmi. Keďže koruny sa budú prepočítavať na eurá celý čas pri tom istom kurze, úprava si vyžiada len relatívne malé zásahy do programov, čo nebude pre firmy znamenať významné náklady," povedal analytik spoločnosti Ness Rastislav Wartiak. Zmeny sa totiž budú týkať len konečného výstupu, nie vnútorného fungovania informačného systému, vysvetlil.
Už teraz s tým počíta napríklad žilinská firma Kros, ktorá dodáva ekonomický softvér. "Pred vstúpením dvojakého oceňovania do platnosti pripravíme všetky naše programy tak, aby novým podmienkam vyhovovali. Zatiaľ však neboli vydané bližšie usmernenia od kompetentných inštitúci, a preto konkrétne riešenia zapracovania nepoznáme," povedal šéf marketingu Miloš Kašuba.
"Naši zákazníci určite nebudú musieť kupovať nový softvér, postačí im len up-grade na novšiu verziu," dodal. Pripustil však, že niektorí menší výrobcovia nezvládnu vhodne zapracovať menové zmeny do svojich programov a užívatelia budú nútení urýchlene zmeniť softvér, podobne ako to bolo v januári 2004 pri radikálnych zmenách v mzdových zákonoch.
Problémy neočakávajú ani veľkí obchodníci, ktorých zamestnanci sa už dnes s európskou menou bežne stretávajú. "Máme s takouto zmenou skúsenosti, keďže naša sieť už úspešne zvládla prechod na euro vo viacerých európskych krajinách. Nikde sme nezaznamenali problémy a žiadne neočakávame ani v prípade Slovenska," povedala hovorkyňa reťazca Carrefour Jana Havlíčková.
S podporou účtovania v dvoch menách už môžu počítať aj tí, čo dnes kupujú registračné pokladnice. "Kasy, ktoré predávame, sú už dnes pripravené na obidve meny. Na iných bude stačiť menšia úprava sofvéru," povedal Jaroslav Hajduk z košickej firmy Kops, ktorá sa zameriava na predaj registračných pokladní. Ako dodal, niektorí malí predajcovia, ktorí používajú staré zariadenia, nebudú mať inú možnosť, ako kúpiť novú kasu. Tá môže stáť okolo 10-tisíc korún.