Odškodnia energetické podniky ľudí za minulosť?

BRATISLAVA - Spory o majetok vyvlastnený alebo zabratý za socializmu sa ťahajú dodnes. Ukážkovým príkladom je prešovská rodina Valovcov, ktorá sa už niekoľko rokov domáha odškodnenia od akciovej spoločnosti Východoslovenská energetika. Jeho predchodca ..

ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

BRATISLAVA - Spory o majetok vyvlastnený alebo zabratý za socializmu sa ťahajú dodnes. Ukážkovým príkladom je prešovská rodina Valovcov, ktorá sa už niekoľko rokov domáha odškodnenia od akciovej spoločnosti Východoslovenská energetika. Jeho predchodca - štátny podnik Energetické závody - v rokoch 1950 až 1960 postavil na jej pozemkoch stožiare vysokého napätia. Pozemky s rozlohou 8 143 m2 v Prešove majú dnes úradnú cenu viac ako 4 milióny korún, ale elektrické vedenie bráni tomu, aby rodina pôdu mohla predať napríklad na stavebné parcely.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Socialistický zákon

Energetická distribučná spoločnosť nechce znehodnotené pozemky ani odkúpiť. Odvoláva sa na zákon z čias socializmu, podľa ktorého energetické podniky nemuseli poskytovať ľuďom náhradu za obmedzenie ich vlastníckych práv. Pozemky nemuseli ani vyvlastniť.

Vlastník mohol žiadať "primeranú jednorazovú náhradu", len ak ho energetické zariadenie "podstatne obmedzilo v užívaní nehnuteľností". Žiadosť musel podať do troch mesiacov odo dňa, keď dielo uviedli do trvalej prevádzky. Ani vtedy náhrada nebola istá, záležalo na tom, či štát obmedzenie uzná.

Stožiare na ornej pôde

"Nemôžem súhlasiť s tým, aby som do budúcnosti trpela za to, že som v trojmesačnej lehote v 50. a 60. rokoch nepožiadala o náhradu," píše vo svojej žalobe jedna z pôvodných majiteľov znehodnotených pozemkov, dnes už nebohá Margita Vraštiaková. Navyše stožiare sa v tom čase stavali na ornej pôde, združenej v poľnohospodárskom družstve. V 50. rokoch by teda štát s vysokou pravdepodobnosťou právo na náhradu škody rodine neuznal.

SkryťVypnúť reklamu

Právnik Marek Benedik hovorí, že zákon, podľa ktorého sa náhrada za obmedzenie vlastníckeho práva zásadne neposkytuje, je pri súčasných štandardoch ochrany základných práv a slobôd neprijateľný. "Podľa môjho názoru je neprípustné, aby sa v súčasnosti právne predpisy aplikovali podľa hodnôt totalitného práva. Otázka teda stojí tak, či sa v roku 2005 postavíme k problému tak ako v roku 1957."

Nedotknuté oprávnenia

Zákon z roku 1957 o výrobe, rozvode a spotrebe elektriny nahradil v roku 1998 zákon o energetike a ten zas ďalší zákon z roku 2004. Oba "demokratické" energetické zákony však v prechodných ustanoveniach hovoria, že "oprávnenia k cudzím nehnuteľnostiam, ako aj obmedzenia ich užívania", ktoré vznikli pred ich účinnosťou, "zostávajú nedotknuté". Vlastníkom znehodnotených pozemkov pritom vznikla v nových pomeroch povinnosť platiť daň z nehnuteľnosti. Ak pozemky tvoria ochranné pásmo, môžu im dokonca vzniknúť náklady na úpravu terénu.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastník musí strpieť

Benedik hovorí, že z toho vyplýva jedine to, že vlastník pozemku musí strpieť, že energetické zariadenia na jeho pozemku sú.

"Ustanovenie však nerieši náhradu za obmedzenie vlastníckeho práva."

Okresný súd v Prešove nárok Margity Vraštiakovej na odškodnenie v novembri 1999 neuznal a krajský súd v apríli 2000 jeho rozsudok potvrdil. Odvolávali sa na socialistický zákon aj na zákon z roku 1998, rozhodujúce však bolo, že Vraštiaková nežiadala náhradu škody v 50. rokoch minulého storočia.

"Podľa mňa je odopretie poskytnutia primeranej náhrady za obmedzenie vlastníckych práv s odvolaním sa na zákon z roku 1957 nespravodlivé. Vzniká tu totiž extrémny nepomer medzi výhodami energetickej spoločnosti a obmedzeniami vlastníka," myslí si Benedik.

SkryťVypnúť reklamu

Čo by bolo spravodlivé?

Energetické spoločnosti dnes majú spolumajiteľov zo zahraničia a sú dlhodobo ziskové. Benedik si myslí, že o nespravodlivosti sa dá hovoriť, aj keď majitelia znehodnotených parciel za socializmu dostali jednorazové náhrady. "Obmedzenia vlastníka sú totiž časovo neobmedzené. Je teda zrejmé, že náhrady spred päťdesiatich rokov nemohli efektívne vyvážiť neustále vznikajúcu ujmu." Spravodlivé by podľa neho bolo nehnuteľnosti od vlastníkov odkúpiť, alebo poskytovať pravidelné náhrady. "Energetická spoločnosť má v každom prípade právo podať návrh na vyvlastnenie pozemku podľa stavebného zákona a tým sa môže vyhnúť neistote, čo sa týka zmien výšky pravidelnej náhrady."

Distribučné spoločnosti - Západoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika - tvrdia, že vo veci náhrad postupujú a postupovali v zmysle platných predpisov.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko ich je

Počet ľudí, ktorí sú na tom podobne ako dediči pani Vraštiakovej, nie je známy. Čosi napovedá údaj Východoslovenskej energetiky, že na zariadeniach, ktoré prevádzkuje, "boli vecné bremená na cudzích pozemkoch v rozsahu asi 226 km2".

Ak by sa otvorila ľuďom cesta k vyplateniu náhrad od energetických spoločností, nedá sa vylúčiť dosah na cenu elektriny. IVAN ŠTULAJTER

Čo hovorili a hovoria zákony

Z ústavy

* Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu.

* Výklad a uplatňovanie ústavných zákonov, zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov musí byť v súlade s touto ústavou.

Zo zákona 125/1996 o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému

SkryťVypnúť reklamu

* Režim založený na komunistickej ideológii, ktorý rozhodoval o riadení štátu a osudoch občanov v bývalom Československu od 25. februára 1948 do 17. novembra 1989, bol odsúdeniahodný.

Zo socialistického zákona 79/1957

1. Energetickým podnikom prislúcha oprávnenie:

- stavať a prevádzať na cudzích nehnuteľnostiach v rozsahu vyplývajúcom z povolenej stavby elektrické vedenie, ako i malé stanice do rozlohy 30 m2, s príslušenstvom (ďalej len "vedenie"), najmä zriaďovať na nehnuteľnostiach podperné body, prepnúť nehnuteľnosti vodičmi a umiestňovať v nich vedenie.

2. Za výkon oprávnení uvedených v predchádzajúcom odseku nie sú energetické podniky povinné poskytovať náhradu. Ak je však vlastník alebo užívateľ nehnuteľností, ktorá nie je v štátnom socialistickom vlastníctve, zriadením vedenia podstatne obmedzený v užívaní nehnuteľností, môže žiadať u orgánu, ktorý je podľa predpisov o povoľovaní stavieb kompetentný pre povolenie stavby energetického diela, aby mu energetický podnik poskytol primeranú jednorazovú náhradu; žiadosť musí byť pod stratou nároku podaná do troch mesiacov odo dňa, keď sa dielo uviedlo do trvalej prevádzky (užívania). (Krátené)

SkryťVypnúť reklamu

Z dnes platného zákona 656/2004 o energetike

* Oprávnenia k cudzím nehnuteľnostiam, ako aj obmedzenia ich užívania, ktoré vznikli pred účinnosťou tohto zákona, zostávajú nedotknuté. (Krátené)

Ako dnes rieši zákon o energetike obmedzenie vlastníckych práv

Ak vznikne vlastníkovi nehnuteľnosti v dôsledku výkonu práv držiteľa povolenia alebo ním poverenej fyzickej osoby alebo právnickej osoby majetková ujma, má nárok na náhradu škody. Ak je vlastník nehnuteľnosti obmedzený pri obvyklom užívaní nehnuteľnosti, má nárok na primeranú jednorazovú náhradu za nútené obmedzenie užívania nehnuteľnosti. Nárok na náhradu škody alebo nárok na primeranú jednorazovú náhradu za nútené obmedzenie užívania možno uplatniť u držiteľa povolenia alebo ním poverenej fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorí túto škodu alebo obmedzenie vlastníckych práv spôsobili, do šiestich mesiacov odo dňa, keď sa o tom poškodený dozvedel, najneskôr však do jedného roka od vzniku škody alebo od vzniku núteného obmedzenia užívania nehnuteľnosti, inak právo poškodeného na náhradu škody alebo na primeranú jednorazovú náhradu za nútené obmedzenie užívania nehnuteľnosti zaniká.

SkryťVypnúť reklamu

(Krátené)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 772
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 664
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 694
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 678
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 262
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 213
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 295
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu