Strateného jaskyniara po troch dňoch našli

Tri dni bol maďarský jaskyniar Zsolt Szilágyi uväznený v jaskyni, kým ho našli. Včera sa záchranná akcia na jeho vyslobodenie blížila ku koncu. V sobotu večer potápač uviazol v Rákócziho jaskyni pod kopcom Esztramos na maďarsko-slovenskom pomedzí, včera .


FOTO – STELA KRAUSOVÁ



Tri dni bol maďarský jaskyniar Zsolt Szilágyi uväznený v jaskyni, kým ho našli. Včera sa záchranná akcia na jeho vyslobodenie blížila ku koncu. V sobotu večer potápač uviazol v Rákócziho jaskyni pod kopcom Esztramos na maďarsko-slovenskom pomedzí, včera krátko predpoludním ho objavil maďarský potápač László Czakó.

Napriek značnému vyčerpaniu Szilágyi nadšene vykríkol. Na jeho vyslobodzovaní sa včera podieľali aj slovenskí a českí záchranári. Podľa náčelníka slovenskej speleologickej záchrannej služby Zdenka Hochmutha mal mladý Maďar veľké šťastie, že uviazol v skalnej praskline, takže mal prístup k vzduchu. Maďarskí záchranári s ním komunikovali už v noci na nedeľu, pretože cez praskliny v skale počuli jeho hlas. „Je v nad očakávanie dobrom psychickom aj fyzickom stave,“ povedal Hochmuth. Hľadanie sťažovala kalná voda a množstvo rôznych chodieb, ktoré bolo treba prehľadať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa hlavného koordinátora záchranných prác Pétera Tarodiho, šéfa maďarskej speleologickej záchrannej služby, museli jaskyniara vytiahnuť na povrch otvorom, ktorý od sobotňajšej noci hĺbili slovenskí jaskyniari. „Transport pod vodou by mohol byť veľmi riskantný.“

Päť skupín jaskyniarov odvtedy nepretržite vŕtalo. Striedali sa po troch hodinách.

Práce mali trvať približne do večera, napriek tomu, že okolo poludnia záchranárov od strateného jaskyniara delili len asi dva metre horniny.

Na mieste bolo asi 80 záchranárov. „Ide o najväčšiu záchrannú akciu tohoto druhu v Maďarsku,“ vyhlásil Tarodi. Včera napoludnie sa k stratenému jaskyniarovi podarilo dopraviť teplé nápoje a hroznový cukor. Na mieste boli aj jeho rodičia a manželka. S médiami síce nechceli príliš komunikovať, ale celú situáciu znášali pokojne. Stratený jaskyniar mal oblečený sedemmilimetrový neoprénový oblek, ktorý mu pri teplote okolia okolo 10 °C poskytoval relatívne pohodlie.

SkryťVypnúť reklamu

Pri mužovi bol jeho záchranca a lekár. V pohotovosti boli zdravotníci, ktorí ho mali okamžite previezť do nemocnice v Miskolci.

Szilágyimu sa počas filmovania pod vodou v inak prekrásnej jaskyni odtrhlo istiace lano a v kalnej vode zablúdil. Kolegovia si zmiznutie kamaráta všimli až keď vyplávali von. (čtk, sk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 705
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 505
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 516
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 499
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 495
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 020
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu