BRATISLAVA - Do dvoch týždňov by mal parlament schváliť konečnú verziu zákona o elektronickom podpise. Podľa predkladateľa Františka Šebeja z OKS začne zákon platiť od 1. marca, prípadne 1. apríla. Zároveň musí vzniknúť Úrad pre administráciu a správu elektronických podpisov. Mal by byť súčasťou Národného bezpečnostného úradu a jeho založenie bude stáť asi 150 miliónov korún.
„Samotný zákon o podpise ešte situáciu nerieši. Dôležitý je aj zákon o elektronickom obchodovaní. Okrem toho potrebujú zákony aj desiatky ďalších vykonávacích predpisov a metodických pokynov,“ povedal pre SME hovorca Ústredného daňového riaditeľstva Miroslav Veselovský. „Dôvodom je ochrana údajov pred zneužitím. Až potom môžeme hovoriť o uvedení elektronického podpisu do praktického života.“
Je teda málo pravdepodobné, že už tento rok bude možné podávať daňové priznania cez internet.
Vďaka zákonu o elektronickom podpise bude mať doklad v elektronickej podobe s elektronickou šifrou (takzvaným elektronickým podpisom) rovnakú právnu váhu ako dnes používané papierové a vlastnoručne podpísané dokumenty. Do elektronickej podoby sa tak bude dať previesť aj celá korešpondencia medzi podnikmi, odberateľmi či úradmi. Prvé prijali zákon o elektronickom podpise niektoré zo štátov USA, európskym priekopníkom bolo v roku 1997 Nemecko.
Česi odštartovali elektronický podpis na pilotnom projekte daňových priznaní pre cestnú daň prostredníctvom internetu. Podľa Veselovského by bolo podobné riešenie vhodné aj pre Slovensko.
Uznávanie elektronického podpisu je iba základom pre tvorbu ďalšej legislatívy. V máji 2000 vydala Európska únia smernicu, podľa ktorej vypracujú jednotlivé členské krajiny národné zákony o elektronickom obchode. Európa sa týmto zjednotením „internetovej“ legislatívy snaží dobehnúť USA, kde je internetové obchodovanie podstatne ďalej. Podľa analýz OECD by mohli príjmy z elektronického obchodu do roku 2005 presiahnuť až jeden bilión dolárov. Dnes sa pohybujú v desiatkach miliárd dolárov.
Koľko dní zaostávame
1644 dní za Nemeckom
761 dní za Rakúskom
738 dní za Spojenými štátmi
604 dní za Slovinskom
581 dní za Českom
247 dní za Maďarskom
135 dní za Poľskom
zdroj: www.e-podpis.sk
Autor: Tomáš Kuča