Účastníci koncertu ležia na zemi potom, ako do kultúrneho domu vtrhla polícia. Boli vyzlečení a svojimi tetovačkami verejne propagovali fašizmus a rasizmus. FOTO - POLÍCIA |
BRATISLAVA - Stretnutie sympatizantov nacizmu, ktoré bolo minulú sobotu v obci Žaškov, organizoval člen elitného vojenského útvaru okamžitej reakcie v Martine Tibor J. (26). V armáde bol šesť rokov, mal hodnosť slobodníka a bol ostreľovačom, strelcom palebnej podpory. Polícia celú akciu monitorovala a zasiahla - predviedla 11 ľudí.
V Kultúrnom dome v Žaškove (okres Dolný Kubín) bolo asi 50 skínov, z toho štyria z Poľska. Polícia tam vtrhla o desiatej večer, prevažne mladí vyholení muži hailovali a svojím oblečením propagovali rasizmus.
Skíni si kultúrny dom objednali len tri dni pred akciou. Starosta obce Karol Brodňanský, ktorý stretnutie povolil, hovorí, že vo štvrtok večer okolo ôsmej mu zavolala žena z Dolného Kubína, či majú na sobotu voľný kultúrny dom, pretože by tam chceli zorganizovať rodinnú oslavu. V sobotu na obed si ho prevzali. "Vôbec som netušil, na čo to chcú použiť, keď prišli policajti, bol som zhrozený." Starosta hovorí, že kultúrny dom už budú prenajímať iba miestnym, ktorých poznajú. "Tak sme sa poučili, že už to viac neurobíme. Od soboty večera mám veľmi nepríjemné chvíle."
Pri domovej prehliadke u Tibora J. polícia našla nelegálne držané náboje a legálne držanú zbraň, ktorú však nemal správne uskladnenú - nábojnicu oddelene od zbrane, preto mu ju zobrali. Mal aj mnoho literatúry o druhej svetovej vojne, relikvie, cédečka, zástavy, tričká, ale aj fotoalbum, v ktorom sú zábery z iných stretnutí, kde má ruku hore.
Skupina existuje od roku 2000. Tibor J. sa bráni, že nešlo o žiadny zraz skínov, ale o jeho rozlúčku so slobodou, lebo sa chystá oženiť.
Skíni mali na sebe tetovania s rasistickými motívmi, čo, ak nechodia vyzlečení na verejnosti, nie je trestné.
Na stretnutí hrala poľská kapela Salut, ktorá je v neonacistickom prostredí známa. Lístok so špeciálnymi znakmi stál 200 korún. Prítomní tam boli aj členovia Slovenskej pospolitosti.
Polícia zatiaľ nikoho neobvinila, všetky tričká, napríklad aj s nápismi Juden Mord alebo Arbeit macht frei, CD-prehrávače a časopis skínov zaistila a počká na výsledky expertízy.
Ostreľovača Tibora J. vyšetruje okrem civilnej aj vojenská polícia. Hovorca ministerstva obrany Zenon Mikle povedal, že bude postavený dočasne mimo služby a keby ho súd právoplatne odsúdil, z armády ho prepustia. Dovtedy bude brať polovicu svojho platu. Za personálnu politiku v armáde podľa Mikleho zodpovedá náčelník generálneho štábu, ale "minister je proti akýmkoľvek prejavom intolerancie".
Jeden z účastníkov stretnutia mal na tele vytetovanú tvár Rudolfa Hessa - osobného tajomníka Adolfa Hitlera, ktorý sa podpísal pod norimberské zákony, ktoré segregovali Židov. V Nemecku bol číslom tri. Hess bol súdený v Norimbergu, zomrel vo väzení. FOTO - POLÍCIA |
Autor: mož