Trhová ekonomika životnému prostrediu prospieva, pretože snaha vyhnúť sa pokutám "sa stáva imidžovou záležitosťou, zatiaľ čo pred rokom 1989 podniky pokuta netrápila, pretože peniaze sa len preliali v rámci štátneho rozpočtu".
Inšpekcia vlani urobila takmer 3000 kontrol, porušenie zákona zistila v 1100 prípadoch a udelila pokuty za 20 miliónov korún.
Najvyššiu pokutu 1,4 milióna by mali zaplatiť Kovohuty Krompachy, pretože prekračovali limity škodlivín vypúšťaných do ovzdušia a nevykonali opatrenia na nápravu.
V prípade odpadov je dnes problémom najmä recyklácia vrakov áut, s výnimkou jedného nemali kontrolovaní spracovatelia povolenie na prácu s nimi.
Hlavná inšpektorka odpadového hospodárstva Jarmila Ďurkovičová hovorí, že po výmene značiek zostali mnohé autá mimo evidencie, no ľudia nemajú záujem pri-viesť ich na recykláciu najmä preto, že ich spracovatelia nemotivujú.
Majiteľovi vraku by mohli zaplatiť nielen tisíc korún za jeho dovezenie, ale aj časť z trhovej hodnoty auta, čo nerobia.
Inšpektori kritizujú predovšetkým obce a mestá, že nedostatočne chránia zeleň na svojom území. Výruby stromov bez povolenia, alebo s povolením, ktoré však nerešpektuje zákonnú povinnosť uložiť náhradnú výsadbu, sú podľa hlavnej inšpektorky ochrany prírody a krajiny Bety Múčkovej "slovenskou kultúrou."
Mnohí vôbec nevedia, že majú žiadať o povolenie na výrub stromu aj vo vlastnej záhrade. Inšpektori z Banskej Bystrice minulý rok prichytili v metskej časti Rakytovce dvojicu mužov, ktorí s motorovými pílami pokojne vypílili pri rieke 102 jelší v hodnote dva milióny bez povolenia. (haj)
Dolná Strehová chce byť oázou zelene
Kým vo väčšine miest a obcí zelene ubúda, obec Dolná Strehová vo Veľkokrtíšskom okrese sa vybrala opačnou cestou. Už viac ako desať rokov sa snažia vytvoriť z tejto rekreačnej oblasti oázu zelene.
Na začiatku vysádzali 300 stromčekov ročne, teraz ich pribúda tisícka. Starosta Matúš Bystriansky hovorí, že odkedy sa rozhodli ísť zelenou cestou, zmenil sa vzťah ľudí a hlavne detí k zeleni. "Ľudí z aktivačných prác využívame hlavne pri vysádzaní stromčekov. Ľudia už začali robiť zelené rekonštrukcie aj vo vlastných záhradách," hovorí starosta. Mnohí vymenili obyčajné ploty za zelené a pohrali sa s výsadbou v predzáhradkách.
"Nerobíme výsadbu bezhlavo, spolupracujeme s odborníkmi," hovorí starosta. Najviac stromov pribudlo v blízkosti rekreačného komplexu, ale aj v centre obce. Strehovčania si dokonca vysadili základ malého lesíka, z ktorého raz vyrastie oddychový lesopark.
Stromy pribudli aj okolo ciest, kde fungujú ako vetrolamy, od hlavného cestného ťahu zas vytvorili prirodzenú zvukovú bariéru. Regionálna rozvojová agentúra v Lučenci sa pustila aj do záchrany starého anglického parku Imreho Madácha. (eta)