V spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom sme pripravili seriál článkov ku klubovému licenčnému systému Európskej futbalovej únie (UEFA), najväčšiemu projektu únie realizovanom vo všetkých jej členských asociáciách. Dnes prinášame záverečnú, tretiu časť.
Právne kritériá
Predstavujú požiadavky na právny vzťah klubu, žiadajúceho o udelenie licencie a udeľovateľa licencie, národný zväz. Vzťah musí rešpektovať platnú národnú legislatívu, a to v rovine všeobecnej, ale aj v priebehu licenčného konania.
Základným pravidlom je, že o udelenie licencie môže žiadať len klub, ktorý je riadnym členom národného zväzu a plní podmienky členstva. Klub žiadajúci o licenciu musí predložiť niekoľko právne relevantných vyhlásení, týkajúcich sa dodržiavania licencie, kompletnosť a pravosť dokumentácie a súhlasu s jej preverovaním kompetentnými osobami a orgánmi zväzu.
Národný zväz musí s každým klubom uzavrieť písomnú zmluvu, v ktorej sa zaviaže zachovávať mlčanlivosť a nezverejňovať informácie, ktoré si klub zverejňovať neželá, alebo by mohli mať charakter dôvernej informácie, či obchodného tajomstva. K zachovávaniu mlčanlivosti musí zväz písomne zaviazať aj všetkých členov licenčných orgánov, ktorí prídu do styku s dokumentáciou klubov. Títo musia navyše podpísať aj vyhlásenia nezávislosti.
Kluby ako akciovky
Klub musí dokladovať, že všetky jeho tímy štartujú iba v súťažiach riadených alebo akceptovaných národným zväzom a že forma jeho právnej subjektivity zodpovedá požiadavkám licencie, čo znamená, že klub funguje ako akciová spoločnosť, založená v súlade splatnou slovenskou legislatívou.
Práve s transformáciou na akciové spoločnosti mali naše kluby, dovtedy vo väčšine prípadov občianske združenia, najviac starostí. Stihli to v stanovenom termíne a dnes možno konštatovať, že všetky kluby prvej a už aj niekoľko účastníkov druhej ligy sú akciovými spoločnosťami.
Finančné kritériá
Ich zmyslom je posilnenie finančných kapacít, zvýšenie prehľadnosti ekonomických tokov, celkovej dôveryhodnosti klubov vo vzťahu k sponzorom, fanúšikom či akcionárom, ale aj vyššie záruky, že klub z dôvodov finančných problémov rozohranú súťaž dokončí. S týmto účelom licencia vyžaduje právnu subjektivitu vo forme akciových spoločností a vedenie ich ekonomiky v súlade splatnou legislatívou pre akciovky.
Každý klub musí v rámci plnenia týchto kritérií doložiť, že za preverovaný finančný rok nevykazuje žiadne záväzky v splatnosti voči iným klubom z transferových aktivít a záväzky zo splatnosti voči zamestnancom uvedeným v licenčnom Manuále pod kritériami A a B. Ak klub takéto záväzky má, musí najneskôr v čase preverovania dokumentácie preukázať, že buď už má záväzky splatené, alebo má s veriteľom písomne dohodnutý nový termín splatnosti, alebo splátkový kalendár. Inak nesplní požiadavky a nemôže získať licenciu.
Licencie z časového hľadiska
Licenčná administratíva zväzu zasiela najneskôr do 30. novembra v danom roku všetkým účastníkom najvyššej súťaže podkladovú dokumentáciu. Do licenčného konania sa klub musí prihlásiť do 15 dní od jej získania zaslaním tlačív, parafovaných štatutárnymi zástupcami klubu. O zaslanie dokumentácie môžu požiadať aj účastníci nižších súťaží, no u nás sa tak zatiaľ nestalo.
Klub musí najneskôr k 31. marcu príslušného roku predložiť komisii na preverovanie licenčnú dokumentáciu. Preverovanie vrátane kontrolných návštev v klube a kontrol štadiónov musí skončiť do 30. apríla. Do 30. mája musia licenčné orgány prijaté rozhodnutia o udelení licencií, vrátane prerokovania prípadných odvolaní a k 31. máju sa na UEFA zasiela zoznam klubov s licenciou pre príslušný ročník pohárových súťaží. Vrátane zoznamu štadiónov, na ktorých kluby budú hrať domáce stretnutia. Po získaní zoznamu klubov s licenciou a jeho overení, k 1. júlu zaraďuje UEFA kluby do pohárových súťaží príslušného súťažného ročníka.
Autor: MILAN VOJTEK, tajomník Licenčnej komisie SFZ