Význam liesky veľkoplodej spočíva najmä v úrode lieskovcov - orieškov, v estetickej stránke a pri posilňovaní včelstiev v jarnom období. Je to jednodomá rastlina. Tyčinkové kvety vytvára v lete, piestikové v jeseni vo zväzočkoch. Opeľuje sa vetrom. Pestuje sa prevažne ako ker. Životnosť tejto rastliny sa odhaduje na 150 rokov.
Jadrá lieskových orieškov obsahujú z minerálnych látok veľké množstvo draslíka, vápnika, horčíka a železa. Z vitamínov obsahujú najmä vitamíny zo skupiny B a vitamín C. Zanedbateľný nie je ani obsah ľahkostráviteľných olejov, škrobu a cukru. Dusíkaté látky sú zastúpené vo forme bielkovín.
Aj keď považujeme liesku veľkoplodú za dobre adaptabilnú na prostredie, najlepšie jej vyhovujú teplé stráne s dostatkom dažďových zrážok, ale aj slnečných dní a s primeramne dlhou vegetačnou dobou. V podhorských a horských oblastiach vyberáme chránené lokality. Pri pestovaní vo väčších výsadbách si vyžaduje hlinité, dostatočne hlboké pôdy s neutrálnou, až mierne kyslou reakciou pôdy.
Dobrá príprava pôdy a zásobenie živinami sa prejaví hneď v prvých rokoch bohatou úrodou pekných a kvalitných plodov.
Na Slovensku pestujeme liesku veľkoplodú najčastejšie v tvare kra, prevažne záhradkárskym spôsobom. Nachádza sa aj v zbierkových výsadbách drobného ovocia a menej rozšírených ovocných druhov prípadne v materských porastoch pri väčších ovocinárskych škôlkach, šľachtiteľsko-výskumných staniciach, v sortimentoch pri odborných školách. V posledných rokoch sa začína zavádzať aj do väčších výsadieb. Osobitný význam má lieska pri spevňovaní pôdy proti erózii, aj ako súčasť vetrolamov, najmä v nižších polohách.
V záhradkách sa ojedinele pestuje lieska v tvare stromčeka. Štepí sa na liesku tureckú alebo sa vypestuje pravokorenný stromček. Na nechanom výhonku (budúcom kmienku) do výšky 0,6 až 0,8 metra odstraňujeme všetok bočný obrast okrem zapestovania korunky.
Najvhodnejší spon výsadby je 3 x 3 metre. Ak sadíme iba v jednom rade, kry môžeme sadiť na vzdialenosť dva metre. Dopestujeme tak súvislý pás, ktorý okrem iného tlmí hluk z ciest. Liesku veľkoplodú sadíme často aj jednotlivo alebo v skupinkách.
V Listine registrovaných odrôd sú zaregistrované tri odrody liesky veľkoplodej - Hallská obrovská, Lombardská biela a Webbova.
Prof. Ing. IVAN HRIČOVSKÝ, DrSc.