Chryzantémy vysádzame koncom mája až v júni. FOTO - (AR)
Ak chceme mať na jednej rastline viac kvetov, treba spon zväčšiť až na 30 x 40 centimetrov. Pri výsadbe nezabudnime na kolík, ku ktorému budeme vyväzovať kvety. Drobnokveté chryzantémy vytvárajú väčší trs, preto vynikajú ako solitéry.
V máji vysádzame aj hľuznaté rastliny - georgíny, gladioly, tigrídie, kany a montbrécie. Predpestované georgíny a kany (vysádzajú sa až po "zmrznutých") sú veľmi citlivé na ochladenie.
Georgíny rozmnožujeme delením hľúz alebo odrezkami. Trs hľuzy rozdelíme opatrne tak, aby na každej časti zostali na koreňovom krčku tri až štyri pupene, z ktorých sa vytvorí nová rastlina. Hľuzy bez pupeňov sú na rozmnožovanie bezcenné. Delenie bohatých trsov hľúz je nevyhnutné preto, aby z nich nenarástli prehustené rastliny s menším počtom kvetov. Pred delením je vhodné dať trsy na týždeň do miestnosti s izbovou teplotou, aby očká vypučali a bolo ich lepšie vidieť.
Hrubé hľuzy môžeme aj pozdĺžne rozrezať na dve časti tak, aby na každej bol pupeň. Reznú ranu však treba nechať týždeň pred výsadbou na vzduchu zaschnúť.
,b > Cibuľoviny po odkvitnutí
Po odkvitnutí necháme cibuľoviny "zatiahnuť". Ak žltnúce listy odstránime predčasne, pripravíme rastliny o cenné zásobné látky, ktoré by využili pri kvitnutí v budúcom roku. Toto obdobie zvädnutých listov trvá niekoľko týždňov, preto ak chceme rastliny odstrániť, cibule vykopeme aj s pôdnym balom a umiestnime ich v produkčnej časti záhrady, aby nám okrasnú časť nešpatili.
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ