Britský kuchár Jamie Oliver je vo svojich tridsiatich rokoch, ktoré oslávil včera, rovnako slávny a bohatý ako rockové hviezdy. Svojimi kuchárskymi televíznymi show sa preslávil ďaleko za hranicami Británie. Variť s Jamiem je už niekoľko rokov hitom. Na jeho chutných a krásne vyzerajúcich špecialitkách si pochutil premiér Tony Blair, princ Charles či Brad Pitt. Kráľovná Alžbeta II. mu nedávno udelila Rad britského impéria. Jamie sa majstrom kulinárskeho umenia chcel stať odmalička, keď sa motal rodičom pod nohami v ich krčme Cricketers v Essexe. V remesle sa zdokonalil na strednej hotelovej a kuchárskej škole v Londýne, potom absolvoval stáž vo Francúzsku. Po návrate do Anglicka nastúpil v londýnskej reštaurácii Antonia Carluccia na Neal Street. Keď v roku 1997 pracoval v River Café, mihol sa v televíznom dokumente o slávnej reštaurácii a na druhý deň mal päť ponúk na vlastný program. Jeho show Šéfkuchár bez čapice sa stala trhákom na BBC2, rovnako aj jeho knihy receptov. Dnes sa jeho série vysielajú v 45 krajinách sveta, vrátane Slovenska. V októbri mu vyjde piata kniha. Je však vraj pripravený svoje verejné aktivity postupne obmedziť a bude sa viac venovať manželke Jools a dvom dcérkam Poppy Honey a Daisy Boo.
Naomi Campbellová oslávila 35. narodeniny
Minulú nedeľu oslávila 35. narodeniny topmodelka Naomi Campbellová. Hoci tým dospela do dôchodcovského veku modeliek, na odchod zo scény nepomýšľa. Rodáčku zo Streathamu objavila v 15 rokoch v Londýne agentka z modelingovej agentúry Elite. Naomi odišla do Paríža a ako prvá tmavá modelka sa objavila na obálke prestížneho módneho magazínu Vogue. V Londýne študovala klasický tanec. S preniknutím do prvej pätice svetových topmodeliek sa stala známou svojimi rozmarmi. Pred módnymi šou ju napríklad prepadali hysterické záchvaty a niektoré kúsky si odmietala obliecť. V roku 1998 otĺkala mobilný telefón o hlavu svojej asistentky Georginy Galanisovej, škrtila ju a búchala ňou o stenu, pretože si ju spiacu dovolila nakrúcať v lietadle na video. Za všetky jej problémy, vrátane drog, môžu vraj rodičia. Otca, profesionálneho tanečníka z Jamajky, ani nepoznala, a jej matka veľa pracovala, takže Naomi ju často nevídala. Svoj imidž si vylepšuje charitou. Prispieva na dobročinné účely a spolupracuje s nadáciou Nelsona Mandelu v Juhoafrickej republike. Pokiaľ ide o mužov, zoznam jej milencov je veľmi dlhý. "Mám rada mužov, ktorí sú ako býci," povedala v jednom rozhovore. "S neistými ľuďmi nedokážem vychádzať. Kto chce mať nezávislú ženu, ako som ja, musí byť silný a energický." Chodila napríklad so známym násilníkom, boxerom Mikom Tysonom, neskôr s hercom Robertom de Nirom. Keď zistila, že Niro ju podvádza, podpálila mu apartmán. Zatiaľ je slobodná.
Princezná Sajako sa bude vydávať
Japonská princezná Sajako (36), jediná dcéra cisára Akihita, sa bude vydávať. Šintoistický svadobný obrad bude 15. novembra v Tokiu. V marci sa Sajako zasnúbila so svojím vyvoleným, neurodzeným 40-ročným tokijským úradníkom Jošikim Kurodom, ktorý pracuje na radnici. Snúbenci sa poznali už v detstve. Znovu sa stretli na tenisovej párty organizovanej princezniným bratom Fumihitom pred dvoma rokmi. Sajako je ornitologička, zaoberá sa štúdiom tučniakov a podieľa sa na výskume vtáčej chrípky. Podľa japonskej tradície Sajako stratí sobášom urodzené postavenie a odsťahuje sa z paláca.
Zomrela izraelská spisovateľka Batya Gurová
V Jeruzaleme zomrela vo veku 57 rokov na rakovinu izraelská autorka bestsellerov Batya Gurová. Známou sa stala predovšetkým svojimi kriminálnymi románmi. Písať začala až ako 39-ročná. Jej prvý "nedetektívny" román s názvom Tak som si to nepredstavovala vyšiel v roku 1996 a bol preložený do dvanástich jazykov. Ostré politické spory vyvolal v Izraeli jej román, ktorý vyšiel v nemčine pod názvom Stein für Stein. Gurová tu opisuje zúfalý pokus matky dokázať vinu izraelskej armády na smrti jej syna, ktorý sa ako regrút stal obeťou šikanovania od starších vojakov.
Zomrel francúzsky filozof Paul Ricoeur
Vo veku 92 rokov zomrel koncom minulého týždňa vo svojom dome blízko Paríža francúzsky kresťanský filozof Paul Ricoeur, označovaný za jedného z najvplyvnejších mysliteľov druhej polovice 20. storočia. Prednášal na parížskej Sorbonne a na univerzitách v Štrasburgu či Chicagu. Už pred rokom 1989 navštívil dvakrát Prahu a prednášal na takzvaných bytových seminároch, ktoré organizovali vtedajší disidenti. Jeho styky s českými filozofmi, psychológmi a teológmi pokračovali aj po novembrovej revolúcii. Z jeho diela, ovplyvneného fenomenológiou a existencializmom, vyšli v češtine napríklad knihy Život, pravda, symbol, Filozofia vôle či Myslieť a veriť. Svoje posledné dielo Biblická hermeneutika publikoval v roku 2001.
Zomrel maďarský pianista Sándor Dobsa
Vo veku nedožitých 72 rokov zomrel v utorok pianista budapeštianskeho rozhlasového orchestra, hudobný skladateľ, aranžér a kapelník Sándor Dobsa. Rodák zo Segedína patril medzi výrazné osobnosti maďarskej povojnovej hudobnej scény. Jeho kompozície sú zvečnené asi na 150 nahrávkach, jeho rukopis však nesú aranžmány niekoľkých tisícok skladieb. Na jeseň 1963 založil 11-členné zoskupenie Studio 11, ktoré sa stalo uznávaným hudobným telesom v Maďarsku aj v zahraničí. (čtk, tasr)