
V britskom Blackpoole sa vo veľkej víchrici dalo po populárnom nábreží sotva prejsť. FOTO - REUTERS
Veterná smršť v severom Nemecku si vyžiadala najmenej štyri ľudské životy a desiatky zranených. V južných častiach krajiny aj na mnohých miestach Polabia ohrozuje mestá vysoká hladina riek. V Berlíne a v Hamburgu poškodila veterná smršť mnoho striech. V hlavnom meste preto museli viac než dvestokrát zasahovať hasiči. V Drážďanoch úrady uzavreli prírodné terasy pozdĺž Labe, v Hamburgu veľká voda zaplavila niektoré časti prístavu a známy rybársky trh.
V Poľsku si silné veterné búrky vyžiadali životy piatich ľudí. Stovky obcí zostali bez dodávok elektrického prúdu. Povodňový poplach po výdatných zrážkach a rýchlom topení snehu vyhlásilo dvanásť obcí a šesť veľkých miest. Mnoho lokálnych ciest dosiaľ blokujú popadané kamene.
Na juhu Škandinávie dostala zabrať cestná a železničná doprava. Situáciu v niektorých oblastiach charakterizujú úrady ako totálny chaos. V najjužnejších škandinávskych regiónoch je mnoho komunikácií zablokovaných desiatkami popadaných stromov. Hlásené sú i strhnuté strechy a drôty elektrického vedenia, ale rozsah škôd zatiaľ nie je známy. V južnom Švédsku komplikujú situáciu i lokálne záplavy. Obidva najväčšie mosty cez more - švédsko-dánsky Öresundský most medzi Kodaňou a Malmö a Store Bält medzi dvoma najväčšími dánskymi ostrovmi - boli počas veternej noci uzavreté.
Najmenej sedem ľudí zahynulo na severe Británie v dôsledku víchrice, ktorá miestami dosahovala rýchlosť až 160 kilometrov za hodinu. Päť ľudí prišlo o život, keď silný vietor prevrátil ich kamión počas jazdy. Na väčšine územia Škótska uzavreli mosty a zastavili železničnú premávku. V krajine hrozia povodne. V čase, keď búrky vrcholili, ostalo bez elektrickej energie 90-tisíc domácností.
V jednej zrážke spôsobenej víchricou bolo 26 automobilov. Víchrica výrazne obmedzila aj železničnú a cestnú prepravu. Jeden strom padol priamo na rýchlik z Inverness do Londýna so 120 cestujúcimi.
Veľké problémy s počasím zaznamenali v Taliansku, kde celý sever a stred krajiny zahalila nepreniknuteľná hmla. Sedem leteckých spojov mieriacich na rímske medzinárodné letisko Fiumicino muselo byť odklonených až do Brindisi, ktoré sa od metropoly nachádza niekoľko stoviek kilometrov.
Južnejšie časti Európy zasiahla vlna teplého vzduchu, pričom napríklad na juhu Francúzska, v Prahe a Budapešti padali teplotné rekordy.
(čtk, tasr)