
Utečenci sú zúfalí. Mnohí si zašili ústa. FOTO – REUTERS
Hrozbu mladí ľudia z Afganistanu zatiaľ posunuli o 24 hodín - nadnes. Tvrdia, že sa buď otrávia, alebo sa zabijú na ostnatom plote pod elektrickým napätím, ktorý tábor obklopuje. Tábor sa nachádza v južnej Austrálii, v horúcej púšti na okraji malého mestečka Woomera s 1300 obyvateľmi. Teplota na tomto prašnom mieste v lete často presahuje 40 stupňov Celzia.
Viac než 200 žiadateľov o azyl drží už druhý týždeň hladovku a mnohí z nich si na protest aj zašili ústa. „Pochopenie pre nich? Kdeže. Veď dostávajú lepšie jedlo, ako jedávame my v meste,“ hovorí miestny obyvateľ Dave Kirby, ktorý pracuje na benzínovej pumpe.
Právnik Rob McDonald, ktorý zastupuje žiadateľov o azyl, potvrdil, že nahnevaní tínedžeri posúvajú samovraždu na dnešný večer. „Myslím, že deti chápu, ako pomaly naša vláda postupuje aj napriek vážnej hrozbe, ktorej čelia.“ Mladík z Iraku sa pokúsil obesiť už v pondelok. Zachránili ho strážnici.
V tejto napätej situácii austrálske úrady oznámili, že hodlajú 70 žiadateľov o azyl vyhostiť. Niektorí z nich zrejme patria k tým, ktorí držia časovo neobmedzenú hladovku. Vyhostiť majú hlavne Iránčanov a Pakistancov, ktorým nepriznali štatút utečenca, a tiež Afgancov a Iránčanov.
Austrálska vláda zároveň naznačila, že by tábor vo Woomere mohla zatvoriť a presunúť ilegálnych imigrantov inam. To je aj jedna z kľúčových požiadaviek žiadateľov o azyl. „Woomera je krajne nehostinné prostredie na zadržiavanie kohokoľvek,“ vyhlásil Paris Aristotle, člen vládnej poradnej skupiny. Menšie protesty sú aj v ďalších zberných táboroch.
Situáciu zahmlieva postoj dvoch členov konzervatívnej vlády - minister imigrácie Philip Ruddock vyhlásil, že sa nemieni nechať dotlačiť k unáhleným rozhodnutiam. Šéf diplomacie Alexander Downer povedal, že vláda sa nenechá vydierať.
Konzervatívnemu premiérovi Johnovi Howardovi pomohlo k víťazstvu v novembrových voľbách aj jeho striktné odmietanie imigrantov z veľkých lodí, ktoré vlani v auguste a septembri uniesli aj s posádkou, ktorú donútili pristáť pri austrálskych brehoch. S konzervatívcami sa v otázke imigračnej politiky zhodujú aj opoziční labouristi. Menšie politické strany - zelení a demokrati sú za zatvorenie tábora vo Woomere.
Austrália, sama krajina prisťahovalcov, uplatňuje dnes jednu z najprísnejších imigračných politík. Všetci nelegálni prisťahovalci sú sústredení v šiestich veľmi zle vybavených zberných táboroch. Imigračné procedúry trvajú niekoľko rokov. Po zamietnutí spáchalo už viac žiadateľov o azyl samovraždu. Pomery v táboroch kritizuje väčšina demokratických krajín aj humanitárne organizácie.
(mch, reuters, čtk)