Horiace automobily na predmestí Štrasburgu sa stali tradičným obrázkom zo silvestrovských osláv. Podpaľovanie áut mladými delikventmi sa však neobmedzuje len na koniec roka a na východ Francúzska. Podľa policajných záznamov je to čoraz častejší jav vo všetkých francúzskych veľkomestách.
Registre policajných staníc v Štrasburgu, Lyone a Toulose sú neúprosné. Za minulý rok zničili zámerne založené požiare na predmestí Štrasburgu 1304 zaparkovaných áut, čo je o 28 percent viac než predvlani. V lyonskej aglomerácii prišlo rovnakým spôsobom o auto 1230 vodičov. Na predmestí Paríža vedie departement Yvelines, kde počas každej pokojnej noci zhoria v priemere tri autá.
Najviac vozidiel sa ocitá v plameňoch počas nocí, keď sa niečo oslavuje - počas štátneho sviatku 14. júla, na Silvestra, na konci ramadánu alebo po víťazstve v športovom zápase. Autá vybuchujú, aj keď je niekde policajná razia alebo súd vyriekol verdikt nad niektorou známou osobnosťou podsvetia. Na sídliskách je podpaľovanie áut príležitosťou pre gangy mladistvých, ako si zmerať sily. V Lille dokonca jeden z hasičov počul, ako štrnásťročný chlapec hovorí svojmu rovesníkovi: „Ak nepodpáliš auto, nebudeš mať na sídlisku rešpekt.“
Psychológovia, sociológovia i policajti majú rôzne teórie. Psychoanalytik Jean-Pierre Winter to považuje za „nevšedný druh zábavy“. Sociológ Sébastian Roché to vníma ako oveľa nebezpečnejší fenomén: dôkaz radikalizácie spoločnosti a najmä veľmi mladých ľudí. „Pribúda ľudí, ktorí nosia pri sebe zbraň, kradnú, páchajú vandalizmus,“ dodal.
Jeho slová potvrdzujú i minuloročné štatistiky zločinnosti, ktoré boli zverejnené v pondelok. V roku 2001 sa vo Francúzsku zvýšila kriminalita oproti predchádzajúcemu roku o 7,69 percenta, zaznamenané boli štyri milióny trestných činov. (čtk)