islamských hnutí.
Odpor proti 35-ročnej izraelskej okupácii západného brehu Jordánu a pásma Gazy má mnoho podôb vrátane použitia zbraní a únosov lietadiel, ale doteraz žiadna žena nespáchala samovražedný bombový útok. Totožnosť osoby, ktorá odpálila bombu v nedeľu na rušnej ulici západného Jeruzalema, pričom zabila Izraelčana a zranila vyše sto ľudí, nie je známa. Polícia však tvrdí, že to bola žena. Výbuch ju roztrhal na kusy. Bol by to bezprecedentný čin, hoci ženy už v minulosti pomáhali útočníkom.
V júli 2001 vstúpila do supermarketu v židovskom západnom Jeruzaleme žena nesúca bombu v pivovej plechovke, ktorú položila na policu a pokojne odišla, keď si kúpila potraviny. Bomba vybuchla, ale nespôsobila žiadne zranenia. Mesiac nato izraelská polícia tvrdila, že tá istá žena sa priblížila k pizzerii v západnom Jeruzaleme spolu s mužom, ktorý niesol bombu ukrytú v gitare. Muž, útočník Hamasu, vošiel dnu a ona odišla. Pri výbuchu zomrel on aj ďalších pätnásť ľudí.
Islamské frakcie nedávajú ženám významné úlohy a neverbujú ženy-útočníčky, ale všetky sekulárne palestínske frakcie majú ženy na významných postoch. Interpretácia islamu, ktorú využívajú pri školení útočníkov, sľubuje martýrom „sedem panien“ v nebi, ale ženy čaká len odmena v podobe stretnutia s manželom, ak bol dobrým človekom. Palestínske ženy boli od roku 1967 pri útokoch na vojakov, prevážali výbušniny a zbrane a prenikali na okupované územia zo susedných arabských štátov. Je to však práve hlas palestínskych žien, ktorý reprezentuje nenásilnú formu odporu proti zúfalým podmienkam života troch miliónov Palestínčanov. Už od čias britského mandátu ženy organizovali pokojné protesty ako protiváhu násilným akciám a ujímali sa riadenia inštitúcií, keď boli muži odvážaní do väzení. (reuters)