botskej súkromnej výchovno-vzdelávacej spoločnosti Juventa, v rámci projektu Osada tretieho tisícročia. Okresný úrad v Rimavskej Sobote naň vyčlenil približne dva milióny korún. Zapojili doň sto ľudí.
Rómske rodiny musia zvládnuť všetko - od sadenia cez okopávanie až po zber. Starosta obce Pavel Struhár je prekvapený, ako ľudia rýchlo na ponuku reagovali. "Mnohí z nich určite doteraz nevedeli, ako sa zemiaky pestujú. O rok to už možno skúsia sami. Teraz to robia ako súčasť aktivačných prác. Niečo si privyrobia a na jeseň si pozbierajú možno prvú úrodu v živote," hovorí starosta. Ľudia v obci sa zase spoliehajú, že tento projekt pomôže riešiť problémy s krádežami zemiakov.
Obec plánuje rozbehnúť v budúcnosti aj ďalšie aktivity. Po zemiakoch by mohli prísť na rad ďalšie plodiny a ovocné stromy. "Aby videli, ako dlho rastie napríklad čerešňa, kým zarodí, a presvedčili sa, že plody z nej sa neoberajú ‚sekerou'," dodal starosta.
Pôdu by mali získať sociálne odkázané rodiny aj v blízkosti novej rómskej osady, ktorú chce obec pri Klenovci postaviť. Stáť by tu malo približne 50 bytov. "Tento projekt má aj podporu vlády a prisľúbená je pomoc zo štrukturálnych fondov," dodáva starosta. Infraštruktúra a prístupové komunikácie do novej osady sú už dokončené, výstavba domov má byť ukončená do konca roku 2006. Stavať by si ich mali svojpomocne.
V Klenovci, kde z 3300 obyvateľov je asi 730 Rómov, vybudovali vlani v rámci projektu Cesta prístupovú komunikáciu a infraštruktúru pre 220 občanov. Projekt financovalo PHARE, pričom dvadsaťpäť percent nákladov zabezpečilo Slovensko. O svojich skúsenostiach starosta nedávno prednášal na univerzite v Tokiu. (eta, tasr)