
FOTO - SME
Koľko stojí jedna posteľ na internáte?
„V Bratislave sa náklady pohybujú okolo 1000-1200 mesačne – v tom sú platy zamestnancov, upratovanie, bielizeň, dezinsekcia, voda, odvoz smetí a asi 50 percent tvorí energia. To sú minimálne náklady, z čoho môžeme iba udržiavať súčasný stav. Niekoľko rokov už neboli vymaľované izby, vymenená elektroinštalácia, nedopĺňa sa zariadenie – internáty chátrajú. Keby sa stala väčšia havária, museli by sme pravdepodobne zatvoriť celý internát. Ak štát nechce, aby terajší študenti zaplatili to, čo sa zameškalo za mnoho rokov, mal by tomu venovať pozornosť. Je však otázkou, akú časť nákladov má znášať štát a akú študent. O tom sa rokuje a vedenie fakulty hľadá ústretové riešenia.“
Koľko platí študent a koľko štát?
„Štát povedal, že dá 3500 korún na ubytovanie jedného študenta ročne – čo je 350 mesačne. U nás sa platí asi 450 korún mesačne – teraz sa hovorilo o zvýšení na 650 korún, a ceny energie rastú. Keď potrebujeme na jednu posteľ mesačne minimálne 1000 korún a štát dá 350, niekto musí zaplatiť zvyšok. Ale buďme realisti – 650 korún mesačne, to je 22 korún denne – to je jedno pivo alebo držková polievka a za to má študent posteľ, vodu, bielizeň, elektrinu.“
Na internátoch je často zdevastované zariadenie.
„Mnohé veci sú staré a my nemáme peniaze na to, aby sme ich všetky vymenili. A keď žijú v jednej malej izbe štyria, ako tam má byť poriadok? Ale sprchy určite nechodia rozbíjať zamestnanci, ani ľudia z ulice – stačí, aby jeden zo sto bol vandal a ostatní tým trpia. Ale sú to naše deti. My sme ich vychovali.“
Myslíte si teda, že poplatky nie sú privysoké?
„To nech posúdia tí, ktorí hovoria o spravodlivej sociálnej politike. Suma je reálna – druhá vec je, či rodičia na to majú. Ja si myslím, že štát by mal študentov podporiť. Ale má dať viac do pedagogického procesu, ktorý sa týka všetkých, alebo na bývanie, ktoré využije len určité percento?! Rodičia študentov, ktorí bývajú doma, predsa nedostanú príspevok na bývanie alebo elektrinu.“
Podľa akých kritérií sa prideľuje internát?
„Na internátoch jednoducho nie je dosť miest, a preto majú študenti, ktorí bývajú bližšie ako 100 kilometrov od školy, menšie šance. Viem, že mnohé rodiny majú problémy zaplatiť internát, i keď je to vlastne len tých 22 korún na deň. Ale čo potom študent, ktorý býva 90 km od školy? Keď nedostane internát a nemôže zaplatiť 3000 korún za privát, denne precestuje 3-4 hodiny a to je asi 100 korún! A kedy sa má učiť?“
Je pravda, že poplatky nezostanú na internáte?
„Internát je rozpočtová organizácia a časť príjmov odvádza do štátneho rozpočtu. Študent zaplatí 650 korún, štátna dotácia je 350, ale z tých 1000 korún – ktoré na jedného mesačne potrebujem – musím odviesť 250 korún. Aby sme mohli fungovať, niekto musí tento rozdiel vyrovnať. V tomto prípade je to univerzita.“
Z akých fondov financuje univerzita internáty?
„Asi aj z tých, ktoré boli určené na pedagogický proces – nemá veľmi iné možnosti. Univerzita predsa chce študentov.“
Keď máme niečo zadarmo, vraj si to nevážime. Aj preto sa možno hovorí, že by zvýšenie poplatkov bolo dobré – keby ho sprevádzala lepšia kvalita bývania.
„V zahraničí, aj v Čechách, platia študenti viac. Aj stredoškoláci platia na internátoch celé náklady na ubytovanie, zatiaľ čo vysokoškoláci len ich časť. Tam sa poplatky roky pohybujú od 800 do 1200 korún a nikto o tom nediskutuje. Pritom tieto internáty nie sú plne obsadené. Nech teda štát vezme internáty stredným školám, ktoré ich nepotrebujú pre študentov – a prenajímajú ich za veľké peniaze – a dá ich vysokým školám.“
MONIKA GÁLIKOVÁ