Oriana Fellaciová z New Yorku, kde už dlho žije, odkázala, že na súd nepríde. FOTO - ČTK/AP |
Slávna talianska spisovateľka a novinárka Oriana Fallaciová by sa mala postaviť pred súd v Bergame za ostré výroky o islame. V utorok o tom rozhodol sudca. "Toto je typický príklad, keď sa obeť musí postaviť pred súd a vrah je na slobode," zareagovala z New Yorku pre Reuters legenda svetovej žurnalistiky, desaťročia známa provokatívnymi textami. Do Talianska sa nemieni na súdny proces unúvať.
Prípad sa týka jej poslednej knihy Sila rozumu. Napísala ju po vlaňajších atentátoch v Madride. Je to typická Fallaciová. Výstredná, nezriedka netolerantná, až nenávistná: "Európa sa čoraz viac stáva provinciou islamu, islamskou kolóniou," píše a inde uvádza, "že služobníci islamu začali vojnu proti Západu." Len v Taliansku sa predal milión výtlačkov tejto knihy.
Sudca rozhodnutie o začatí súdu podporil citátom zo Sily rozumu, kde Fallaciová konštatuje, že "by bolo iluzórne sa domnievať, že je dobrý islam a zlý islam, a nepochopiť, že islam je len jeden... a to úplne proti akémukoľvek rozumu". Spisovateľka tak podľa neho prejavila "nepriateľské výrazy proti akémukoľvek prejavu islamského náboženstva a sveta a nielen proti určitým extrémistickým skupinám".
Autorka, ktorá prekonala v posledných rokoch rakovinu, toho má za sebou najmenej na dva životy. Už ako desaťročná bola v druhej svetovej vojne v protifašistickom odboji, zavčasu začala s novinárčinou, cestovala po svete. Spoznala Blízky východ, na vlastnej koži vietnamskú vojnu aj konflikt v Perzskom zálive. Legendárne sú jej útočné rozhovory s americkým guru diplomacie Henry Kissingerom či Jásirom Arafatom.
Kto iný ako Fallaciová mohla v Taliansku vyprovokovať súdny spor, v ktorom by sa mali určiť hranice slobody prejavu?
Krátko po teroristických útokoch na Ameriku napísala text Hnev a pýcha o "križiackej výprave naruby". "Túži po nej a vyhlasuje ju spodina toho náboženstva, v každom prípade je to pravdepodobne vojna náboženstiev." Sťažuje sa, ako sa moslimskí prisťahovalci rozmnožujú ako potkany, čo je už skutočne nechutne xenofóbne.
Premiér Silvio Berlusconi krátko po útokoch na Ameriku povedal, že "Západ by si mal byť vedomý nadradenosti našej civilizácie nad islamom". To je názor, ktorý napísala v Hneve a pýche aj Fallaciová. Berlusconi neskôr tento výrok ako mnohokrát predtým aj potom pripísal novinárom, ktorí prekrútili jeho slová, a islam označil za veľké a tolerantné náboženstvo.
Fallaciovej sa teraz zastal minister spravodlivosti Roberto Castelli. Rozhodnutie sudcu podľa neho ohrozuje slobodu prejavu. "V knihe je veľmi silná kritika, ale nie hanobenie," citovala ho talianska agentúra ANSA.
Žalobu na Fallaciovú podal taliansky moslimský aktivista Adel Smith. "Je to prvýkrát, čo sudca nariadil súd za hanobenie islamskej viery. Boli by sme radi, keby uznal, že ide aj o podnecovanie náboženskej nenávisti." Smith vzbudil pozornosť v roku 2003, keď začal kampaň za odstránenie krížov zo základnej školy, kam chodil jeho syn. Súd jeho žiadosť vtedy odmietol. Tento prípad bude ešte zaujímavý.