LONDÝN - Ľudské práva sa stali obeťou vojny proti terorizmu, tvrdí Amnesty International vo svojej včerajšej výročnej správe, v časti venovanej situácii v Európe. Rasizmus, diskrimináciu a intoleranciu možno podľa nej pozorovať pri útokoch na členov arabských, židovských či moslimských komunít, pri násilnostiach proti jednotlivým etnickým skupinám a v neschopnosti zabezpečiť dôstojný život ľuďom s mentálnym postihnutím. Tí, ktorí sú za to zodpovední, sa pritom často tešia imunite, píše Amnesty.
Ozbrojené skupiny priniesli smrť a deštrukciu po celom regióne počnúc samovražednými útokmi v Uzbekistane (ide o ázijskú krajinu), cez bombové útoky na vlaky na predmestí Madridu, až po rukojemnícku drámu v Beslane.
Hoci najvyšší súd vo Veľkej Británii rozhodol, že časovo neobmedzené zadržanie bez vznesenia obvinenia alebo súdneho procesu s osobami podozrivými z medzinárodného terorizmu je nezákonné, britské úrady koncom roka 2004 takto zadržiavali 11 osôb. V Rusku zase parlament predĺžil lehotu zadržania bez obvinenia na 30 dní. Amnesty poukazuje na to, že ruské bezpečnostné jednotky sú nepostihnuteľné za násilnosti v Čečensku.
Spojené štáty správa najviac kritizuje pre mimosúdne zadržiavanie stoviek väzňov podozrivých z terorizmu v základni Guantánamo a tiež pre väznenie niekoľkých tisícov Afgancov a Iračanov, ktorým americká armáda znemožňuje prístup k právnikom a rodine. Spomína i týranie väzňov.
Správa sa týka obdobia od januára do decembra 2004. (tasr, sita)