Prvú striekačku odovzdal hasičom v Bratislave minister vnútra Vladimír Palko v apríli. Posvätil ich vojenský ordinárny biskup František Rábek. |
BRATISLAVA - Ministerstvo vnútra podpísalo zmluvu asi za 200 miliónov korún priamym zadaním, teda bez verejnej súťaže.
Firma Stražan, s. r. o, má ministerstvu na čele s Vladimírom Palkom z KDH dodať 18 automobilových hasičských striekačiek, každú v hodnote 13,5 milióna korún.
O nákup sa zaujíma Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý robí na ministerstve kontrolu. Ak zistí porušenie zákona, hrozí ministerstvu pokuta, ktorú zaplatia daňoví poplatníci.
Úrad kontroluje aj zmluvu so spoločnosťou Autotip, ktorá má dodať 140 áut značky Opel v hodnote 56 miliónov, alebo s firmou Arthur D. Little, ktorá má na ministerstve vykonať personálny audit za 31 miliónov.
Bývalý šéf vyšetrovateľov Jozef Šátek, keď ho minister Palko odvolal, povedal, že dôvodom jeho odvolania môže byť aj vyšetrovanie nákupov ministerstva. Za verejné obstarávanie je zodpovedný Palkov blízky spolupracovník Martin Cebo (27), riaditeľ všeobecnej sekcie. Väčšinu všetkých nákupov rezortu dostávajú firmy priamym zadaním.
Pôvodne plánovalo ministerstvo nakúpiť striekačky verejnou súťažou. Boli dve, ale prvú zrušil Úrad pre verejné obstarávanie, druhú po vyhodnotení výsledkov zrušilo samotné ministerstvo. Vyhrala ju firma Stražan, ostala však jediná, lebo ministerstvo ostatných sedem firiem zo súťaže vyradilo.
Zaujímavé je, že ministerstvo vybralo napokon v neverejnom rokovacom konaní aj tak firmu Stražan, ale ešte za vyššiu cenu. Vo verejnej súťaži ponúkla firma jednu striekačku na podvozku Mercedes za 9,5 milióna korún - bola to najvyššia suma zo všetkých ponúk. V rokovacom konaní bez zverejnenia s ňou potom ministerstvo uzavrelo zmluvu, kde jedna striekačka stojí už 13,5 milióna.
Za cenu 5,7 milióna korún ponúkala striekačku na podvozku Renault poľská firma Piotr Wawrzaszek - ISS, ktorá ich po stovkách dodáva poľským hasičom. Na Slovensku ich zastupuje firma v Esea SK.
"Ministerstvo zámerne hľadalo spôsob, ako dvakrát vylúčiť nášho partnera zo súťaže," tvrdí Ľubomír Ernst z spoločnosti Esea Sk.
Ministerstvu vraj prekážalo, že navijak na aute v nákrese nevidieť, a preto firmu vylúčili.
Úrad vrátil firmu do súťaže, lebo uznal jej námietku, že navijak je v zadnej časti na ráme a je to napísané v technickej dokumentácii. Keď ministerstvo svoju námietku zopakovalo, úrad v tom istom prípade námietku firmy napokon neuznal a zo súťaže bola vylúčená.
"Bola tam veľká snaha pre detaily vylúčiť všetky firmy, a tak sa aj stalo," povedal Ernst. Myslí si, že súťaž mala vyhrať vopred určená firma. Napovedá tomu vraj aj to, že firma Stražan dodala prvú striečkačku už po štyroch mesiacoch, hoci lehota v takýchto prípadoch býva asi pol roka.
Podobne dopadla aj spoločnosť Strojírna Potúček, s. r. o, ktorá bola vyradená zo súťaže. Jej riaditeľ Horák pre SME povedal, že každý si musí spraviť svoj názor na priebeh súťaže.
Hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič povedal, že verejnú súťaž zrušili, lebo "počas súťaže úrad zmenil limity tak, že čiastkové zmluvy sa môžu podpisovať len do hodnoty 5 miliónov korún". Podľa neho jedno auto stálo viac. Na odbore metodiky úradu nám však povedali, že limit na čiastkovú zmluvu je teraz 6,5 milióna korún a predtým bol o niečo viac.
Novú súťaž už ministerstvo nevyhlásilo vraj preto, lebo dve predchádzajúce trvali dva roky a ministerstvo sa ocitlo v časovej tiesni. Ažaltovič povedal, že zastaralú techniku už bolo treba vymeniť. Cena striekačky sa zvýšila z 9,5 na 13,5 milióna vraj preto, lebo prikúpili aj ďalšiu výbavu.
Ažaltovič povedal, že pri nákupe ministerstvo dodržalo zákony a postup odobril aj Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý nemal problém ani s vyššou cenou.
Riaditeľka odboru kontroly úradu Mária Vermešová však tvrdí, že "my nehodnotíme hospodárnosť nákupu, kontrolujeme iba to, či sa vo verejnej súťaži hodnotilo podľa kritérií, ktoré boli oznámené". To, že sa zmenili limity počas súťaže, nie je podľa nej dôvodom na jej zrušenie, lebo "zmena limitov nemá žiaden vplyv na verejnú súťaž". Je to tak aj pre právnu istotu, lebo "keby sa to takto nerobilo, robil by si každý, čo chce".
Podľa riaditeľa úradu Bélu Angyala im nie je známe, prečo ministerstvo neuzavrelo zmluvu s firmou Stražan podľa výsledku verejnej súťaže, ale v rokovacom konaní bez zverejnenia.
Vermešová povedala, že úrad preskúma, či na to boli dôvody, ale "ak už uzavreli zmluvu, my ju nemôžeme zrušiť". Mohli by síce dať podnet na súd, ale "to je na tri, štyri roky". Úrad sa spravidla obmedzí iba na pokuty, v tomto prípade to môže byť maximálne 5 percent zo zmluvnej ceny.
Úrad pre verejné obstarávanie sa podľa Vermešovej na súd obrátil iba v jednom prípade za celú svoju existenciu. "Je problém vymáhať odškodné, keď je stavba postavená, nikto ju nechce odstrániť, nikto to nechce zaplatiť, alebo tovar je už nakúpený," vysvetlila dôvody.
Ako ministerstvo vnútra nakupovalo striekačky
2002
Prvá verejná súťaž na dodávku automobilových cisternových vozidiel. Víťaz Esea SK. Cena za cisternu asi 6 miliónov korún. Úrad pre verejné obstarávanie súťaž po námietkach konkurencie súťaž zrušil.
2003
Druhá verejná súťaž. Súťaž nemá právoplatného víťaza, lebo ministerstvo vnútra ju zrušilo v decembri 2004. Ešte počas súťaže rezort vyradil všetkých súťažiacich okrem spoločnosti Stražan, s. r. o. Tá mala najdrahšiu ponuku za cisternu 9,5 milióna
2005
Rokovacie konanie bez zverejnenia. Ministerstvo dalo priamu zákazku firme, ktorá mala vo verejnej súťaži najdrahšiu ponuku, Stražan s. r. o. Zmluva hovorí o cene 13,5 milióna za jednu striekačku. Celkový počet striekačiek bude 18 kusov.