2 na 1500 korún, lekári zo spoločnosti MsP Diagnostik, ktorí polikliniku založili, ho preto požiadali o odkúpenie budovy. Ponúkli 9,7 milióna korún, čo je podľa nich najvyššia možná suma, ktorá by ich nepriviedla do krachu.
Finančná komisia mestského zastupiteľstva však ponuku lekárov neschválila, keďže znalecká cena budovy je takmer 23 miliónov korún. "Lekári sú podnikatelia ako hocikto iný, aj keď v citlivejšej oblasti, a preto s predajom budovy za tretinovú cenu nemôžem súhlasiť," vysvetlil poslanec Eugen Szép.
Podľa riaditeľa spoločnosti Diagnostik Petra Lovišku rozhodnutie mesta znamená likvidáciu polikliniky na najväčšom trenčianskom sídlisku. "Nie je v poriadku, ak polikliniku, ktorú sme deväť rokov budovali a investovali sme do prístrojov milióny korún, nám mesto odmieta predať za rovnakých podmienok, ako sa predali iné zdravotnícke zariadenia v Trenčíne."
V roku 2001 predalo mesto budovu inej, menšej polikliniky v trenčianskom Zámostí spoločnosti Medikcentrum za 3,7 milióna korún. Podľa primátora Trenčína Branislava Cellera ide o rovnaké podmienky, keďže suma, za ktorú sa poliklinika predala, bola zároveň znaleckou cenou. Cellerovu argumentáciu lekári odmietajú. "Podľa vtedajšej cenovej vyhlášky bola hodnota južanskej polikliniky iba 8,2 milióna korún, takže o rovnaké podmienky určite nejde," tvrdí lekár a mestský poslanec Milan Česal.
Postup mesta kritizuje aj riaditeľ štátnej nemocnice v Trenčíne Pavol Sedláček. Nemocnica vlani v rámci privatizácie lekárom predala podstatne väčšiu polikliniku v centre mesta iba za 3,5 milióna korún. "Predaj schválila vláda, lekári podpísali zmluvu s Fondom národného majetku. Nechápem, prečo by štát lekárom v ústrety vyjsť mohol a mesto nie," hovorí Sedláček.
Ak mesto lekárom budovu nepredá, väčšina odborných lekárov už avizovala, že opustí 18-tisícové sídlisko. Praktickí lekári zvažujú presun ambulancií do panelákov.
(mp)