íciu na Slovensku v hodnote 290 miliónov korún. Šéf Lesov Karol Vinš povedal, že lesníci nie sú schopní niekoľko rokov vopred uprednostňovať Swedwood pred inými dodávateľmi.
Návrh dohody štátu s investorom, ktorý obsahoval štátnu garanciu, v pondelok odmietli ekonomickí ministri posunúť na rokovanie vlády. Ministerstvo hospodárstva, ktoré so Swedwoodom rokuje, ho musí prepracovať. Hovorca ministerstva Maroš Havran povedal, že o problémoch s realizáciou sa dozvedeli v pondelok po rokovaní ministrov. "Sedíme nad týmto problémom a uvidíme, či sa s tým dá niečo urobiť," povedal Havran. "Ak to (záruka) nebude možné, Swedwood na Slovensku nebude," dodal.
Odporcom vládnej záruky bolo ministerstvo pôdohospodárstva. Eduard Greppel z lesníckej sekcie ministerstva povedal, že požiadavka Swedwoodu zodpovedá 80 percentám vyťaženého kvalitného smrekového dreva. "Lesy sa nemôžu zaviazať na dodávky takého množstva už aj preto, že na Slovensku vyťažíme ročne až takmer 40 percent kalamitného dreva, ktoré Swedwoodu nevyhovuje. Aj keď je to zaujímavá investícia, nechceme vykrádať lesy len preto, aby sme riešili problém jedného odberateľa," vyhlásil Greppel.
Swedwood podľa Havrana potrebuje mať zabezpečené dodávky pre to, aby mohol zásobovať Ikea. Išlo by o finálne spracovanie dreva, ktoré považuje za "celospoločensky významnú investíciu" aj šéf Lesov Karol Vinš.
Tvrdí, že je správne podporovať tento typ investícií štátom, no štátny podnik Lesy nemôže požiadavku firmy splniť. Kým by to vôbec mohol posúdiť, musel by štátnu garanciu odsúhlasiť Protimonopolný úrad. Ten posúdi, či by ňou neboli diskriminovaní ostatní odberatelia Lesov.
Swedwood už na Slovensku vyrába nábytok v dvoch fabrikách v Malackách, v Závažnej Porube. Závod pri Žiline by vytvoril zhruba 800 pracovných miest.
DANIEL VRAŽDA, jj