Po prvom mesiaci novej vlády sa teraz naopak zdá, že Paroubek definitívne odstaví Grossa od válova a dokonca pomôže aj sociálnym demokratom, ktorých jeho predchodca priviedol ku dnu.
Paroubkovi podľa posledného prieskumu dôveruje 39 percent opýtaných a tým sa zaradil na piate miesto v rebríčku hneď za lídra opozičných občianskych demokratov Mirka Topolánka. Súčasný predseda strany Gross je na konci rebríčka so 16 percentami.
Ostatní sociálnodemokratickí politici sa netaja tým, že popularita bude hlavným kritériom výberu volebného lídra strany. Paroubek sa o tento post už verejne prihlásil a ak nedôjde k výraznému zvratu, pravdepodobne ho na jesennom zjazde aj získa.
Otázka zostáva, či to pomôže aj jeho strane. Preferencie sociálnych demokratov sa už druhý mesiac pohybujú okolo 11 percent. V posledných voľbách pritom ČSSD získala 30 percent hlasov.
Strana je na pokraji zúfalstva a čaká na zázrak. Ten pre ňu teraz stelesňuje Paroubkov úspešný štart a ukončenie dlhotrvajúcej vládnej krízy, čo azda prinesie aj zvrat vo vývoji preferencií.
Politológ Tomáš Lebeda upozorňuje, že zatiaľ ide iba o špekulácie. Paroubek je v úrade prikrátko na to, aby bolo možné posúdiť, čo to s preferenciami jeho strany urobí. "Jeho osobná popularita je daná skôr kontrastom voči svojmu predchodcovi, ktorý sa tak zdiskreditoval, že akýkoľvek človek na tomto poste zaujme," hovorí Lebeda.
Na druhej strane je podľa neho možné, že potenciálni voliči sociálnej demokracie čakajú na kohokoľvek, kto bude dôveryhodnejší a kvôli komu by mohli túto stranu voliť.
Vyrovnaný Paroubek, ktorý sa ukazuje byť aj schopným demagógom, začína robiť vrásky opozičnej ODS. Tá je favoritom budúcich parlamentných volieb a doteraz sa zdalo, že po nich zostaví pohodlný väčšinový kabinet s dnes vládnymi ľudovcami. Stále síce nehrozí, že by ODS voľby prehrala, ak by však sociálni demokrati získali späť výraznú časť svojich voličov, mohlo by to opäť ohroziť vznik stabilnej vládnej väčšiny.