Turistov v Belfaste zaujímajú aj múry, na ktorých priaznivci republikánov a probritských lojalistov na obrovských plochách maľujú svoje politické stanoviská a názory. Táto nástenná maľba patrila republikánom. FOTO - REUTERS |
Severné Írsko, dlho známe na celom svete bombovými atentátmi, streľbou a náboženskou nenávisťou, tvrdo pracuje na zmene imidžu. Donedávna obávanú oblasť si minulý rok pozrelo viac než dva milióny návštevníkov, píše Reuters. Ľudia sú zvedaví na miesto, ktoré roky poznali len zo správ o krvavých konfliktoch medzi proírskymi katolíkmi a probritskými protestantmi.
Nájsť si prácu v severoírskom turistickom priemysle bolo asi tým najzúfalejším činom v čase, keď sa Írska republikánska armáda snažila vystrnadiť Britov násilím. Dnes vďaka nízkorozpočtovým aerolinkám prichádza do mesta rozdeleného medzi katolíkov a protestantov stále viac ľudí. Turistický ruch je teraz v Belfaste ako zamestnanie "cool."
"Potrebovali by sme, aby tu míňali viac peňazí, vlani sme dosiahli magickú dvojmiliónovú hranicu návštevníkov a tento rok by to malo byť o sedem percent viac," hovorí Alan Clarke, šéf severoírskej turistickej kancelárie. Najdôležitejšie je, aby sa turisti cítili bezpečne, hoci aj na miestach známych z nedávnej minulosti atentátmi. Mier je pre miestne turistické agentúry kľúčový.
V roku 1998 znepriatelené strany uzatvorili Veľkonočnú dohodu. Priniesla mier do provincie, v ktorej za 30 rokov sektárskeho násilia zahynulo viac než 3600 ľudí. Napätie medzi politickými stranami zostáva veľké aj teraz. Miestny parlament stále nefunguje a IRA nezložila definitívne zbrane. Turisti sa, zdá sa, ničoho neobávajú, hoci v posledných mesiacoch mali v médiách veľkú publicitu články o vražde katolíka Roberta McCartneyho či krátko predtým o veľkej bankovej lúpeži pripisovanej IRA.
Belfast teraz úspešne spolupracuje s írskym Dublinom a spolu sa snažia do oboch miest pritiahnuť turistov. Je to dobrý ťah, lebo stále úspešnejšie Írsko je v posledných rokoch jedným z najväčších turistických magnetov. "Toto je jeden z najkonkrétnejších výsledkov mierovej dohody," hovorí Clarke. Najviac chodí Britov, od roku 2000 sa ich počet na rozdelenom Írskom ostrove zdvojnásobil. Belfast sa dobre presadzuje v konkurencii lacných letov do populárnych víkendových miest, ako Krakov, Budapešť, Tallinn a v poslednom čase aj Bratislava.
Máme druhú najnižšiu kriminalitu v Európe, predstavuje sa Severné Írsko ako bezpečné miesto bez sektárskeho násilia. Miestni turistov radi prevedú problémovými miestami Belfastu, na ktorých sa stretávala britská polícia s demonštrantmi vyzbrojenými zápalnými bombami. "Ľudia chcú vedieť čo a prečo sa tu roky dialo. V súčasnosti takéto prehliadky organizuje asi päť turistických kancelárií. Orientovať sa však chcú na skutočný oddych pre ľudí - na rybačku alebo golf.
Belfast stavia aj na tom, že práve tam v dokoch vznikol legendárny Titanic. V roku 2012 to bude sto rokov odvtedy, čo opustil mesto. Na mieste, kde ho postavili, by dovtedy malo vzniknúť múzeum. Už v roku 2008 chce umelkyňa Rita Duffy pritiahnuť do Belfastu z Nórska obrovský ľadovec ako pripomienku na bývalé priemyselné dedičstvo mesta. Verí, že jeho postupné rozpúšťanie bude skvelým predstavením.