Prezident Bush v Bielom dome prijal deti, ktoré vynosila matka po implantovaní zmrazeného embrya do svojej maternice. FOTO - TASR/AFP |
Snemovňa reprezentantov včera schválila zákon, ktorý umožňuje výskum embryonálnych kmeňových buniek aj z peňazí zo štátneho rozpočtu. Bush je proti, považuje to za neetické. Výskum v tejto oblasti v podstate zastavil hneď po nástupe do Bieleho domu v roku 2001.
Zákon ešte musí prejsť Senátom. Aj tam má veľkú nádej. Podobne ako v snemovni ho totiž podporujú aj niektorí republikáni, ktorí majú v oboch komorách Kongresu väčšinu.
Spor o embryonálne kmeňové bunky sa ťahá už niekoľko rokov. Na jednej strane stoja konzervatívci, ktorí hovoria o vraždení. Embryá, ktoré vedci vytvoria mimo tela matky, totiž považujú za rovnaký zárodok života ako embryo, ktoré vznikne bežným počatím.
Na druhej je zase veľmi silná skupina, ktorá to označujú za nádej pre ľudstvo. Výskum kmeňových buniek by mal viesť k liečeniu doteraz nevyliečiteľných chorôb ako Parkinsonova či Alzheimerova.
Spor má silný politický náboj, pretože deliaca línia sa nevinie jasne medzi demokratmi a republikánmi. Výskum podporujú aj mnohí republikáni. Obrovský vplyv má rodina bývalého republikánskeho prezidenta Ronalda Reagana, ktorý zomrel na Alzheimerovu chorobu. Nancy Reaganová veľmi aktívne lobovala aj pred hlasovaním v snemovni. Aj jej zásluhou zákon podporilo 50 republikánov.
Oba tábory označili hlasovanie za svoj úspech. Tí, ktorí sú za výskum kmeňových buniek, pretože sa im podarilo pretlačiť zákon aj napriek odporu prezidenta. Tí, ktorí sú proti, zasa preto, lebo si otestovali, že ak prezident zákon vráti, neprejde. Stúpenci výskumu nemajú dosť hlasov. Na prekonanie prezidentského veta treba dvojtretinovú väčšinu.
V čase, keď kongresmani debatovali o zákone, prijímal prezident Bush v Bielom dome rodiny, ktoré majú dieťa z embryí zo skúmavky od iného páru. Mamičky a ich ratolesti boli najlepšou zbraňou. Bush mohol kongresmanom odkázať, že sú to deti, ktoré sa narodili z rovnakých embryí, aké oni chcú používať na výskum.
V Amerike pritom vôbec nehovoria o klonovaní. To je zakázané a na tom nič nemení ani tento nový zákon. Ten by mal len umožniť, aby sa na výskum použili embryá, ktoré vzniknú pri umelom oplodnení a nevložia ich do tela matky. Za normálnych okolností takéto embryá likvidujú. Vzácnosť embryonálnych kmeňových buniek je v tom, že ešte nie sú úzko špecializované a dajú sa použiť ako náhrada takmer všetkých poškodených buniek v ľudskom tele.