Podľa štatistík zo sveta, preferujú prácu na lízing skôr muži než ženy: spomedzi všetkých pracovníkov na lízing je z toho najviac, takmer tri štvrtiny mužov v robotníckych profesiách, okolo 10 percent mužov pracuje na lízing v administratíve, o percento je menej žien-robotníčok a žien zamestnaných na lízing v administratíve je len
8 percent.
Napríklad v susednom Rakúsku opracovalo
v minulom roku na lízing 38 491 ľudí - čo je oproti predchádzajúcemu roku o 23 percent viac.
U nás pridelili agentúry dočasného zamestnávania v minulom roku 10 828 dočasných zamestnancov, z tohto počtu pridelili najväčší počet
zamestnancov agentúry sídliace v Bratislave (až 9398). Ďalšou oblasťou kde pôsobí po Bratislave najviac agentúr dočasného zamestnávania je Bardejov - tam pridelili minulý rok 640 pracovníkov.
Najviac dočasných zamestnancov prijali firmy pôsobiace na Slovensku (9924 ľudí). V krajinách Európskej únie to bola iba desatina - 902 zamestnancov, z toho najviac v Česku (693) a v Maďarsku (180). Medzi odvetviami, v ktorých sú dočasní zamestnanci žiadaní, vedie elektrotechnický priemysel (3599 ľudí), nasleduje strojárstvo (2156 ľudí), automobilový priemysel (2136 zamestnaní), logistika (1427 zamestnaní) a poľnohospodárstvo (540 zamestnaní).
Z hľadiska pracovného zaradenia pracovali ľudia na lízing najmä v robotníckych profesiách (8656), ale aj na postoch v strednom manažmente (1936). Iné pracovné zaradenie dostalo 235 ľudí a jeden človek získal dočasné pracovné miesto vo vyššom manažmente.
Napriek pomerne vysokej nezamestnanosti hlásia agentúry dočasného zamestnávania aj niektoré problémy pri spolupráci s pracovníkmi. Pomerne často sprostredkúvajú ľuďom prácu aj mimo ich trvalého bydliska a niekedy sa stretávajú s tým, že ľudia nechcú za prácou cestovať. Problémom v niektorých profesiách je aj nízka úroveň odbornej pripravenosti a nízke alebo žiadne znalosti cudzieho jazyka. Ľudia jednoducho chcú robiť tam, kde sa dá viac zarobiť, a niekedy vôbec nie sú na takúto prácu adekvátne pripravení. (gal)