Dohoda o zlúčení je po dvaapolročných snahách vlády prvým významnejším krokom ku kapitálovému ovládnutiu DMD Holding štátom. Splynutie DMD Finu s Creditom má totiž odštartovať postupné zlučovanie podnikov v rámci celej strojárskej skupiny. Tak o tom už v decembri minulého roka rozhodla vláda. Výsledkom celého procesu má byť 100-percentná kontrola štátneho DMD Holding nad DMD Fin. Ten dnes ovláda prakticky všetky životaschopné podniky a štát v ňom prostredníctvom DMD Holding zatiaľ vlastní iba 0,014 percenta akcií.
Schválenie zlúčenia sa očakávalo už na MVZ 5. marca. Akcionári ale odhlasovali právny postup zlúčenia s tým, že mu ešte musí predchádzať ocenenie piatich akcií Creditu, ktoré vlastní jeho dcérska spoločnosť DMD Servis. Nominálna hodnota akcií je spolu 50-tisíc korún a ocenené boli na 75-tisíc korún. K podpisu zmluvy o ich prevode došlo v piatok a zlúčeniu spoločností by teda už nemalo nič brániť.
Podľa dobre informovaného zdroja bolo oceňovanie piatich akcií mŕtvej firmy iba jednou z možných foriem hry o čas, pričom podobné prieťahy možno očakávať aj v ďalšom postupe obnovy štátnej kontroly nad majetkom DMD Holding.
Odborári sa aj preto obávajú, že štát nakoniec ovládne iba prázdnu škrupinu. Aj podľa riaditeľa sekcie spracovateľského priemyslu ministerstva hospodárstva Vojtecha Pánika bude obnova štátnej kontroly nad skupinou skôr morálnym zadosťučinením.
Ovládnutie holdingu štátom je potrebné na to, aby sa podniky mohli pripraviť na privatizáciu. Väčšina týchto spoločností vykazuje záporné vlastné imanie. Preto majú minimálnu možnosť získať potrebný prevádzkový kapitál. Na riešenie zhoršujúcej sa situácie v strojárskych podnikoch štát nemá finančné zdroje. Vláda preto rozhodla o prevode štátnych majetkových podielov na FNM SR a ich následnom predaji.
TOMÁŠ KURTANSKÝ