
Ordodoxní židia z pohrebnej spoločnosti čistia auto, v ktorom bol včera zastrelený židovský osadník. FOTO - REUTERS
Útočníci po incidente s najväčšou pravdepodobnosťou ušli do Betlehema cez priechod, ktorý Izraelčania otvorili iba v nedeľu. Podľa izraelského veliteľa Bennyho Gantza palestínska polícia, ktorá kontrolovala vstup do mesta, ich nezastavila. Včera izraelská armáda prístupové cesty do Betlehema opäť zablokovala.
Barucha Cohena útočníci smrteľne zranili niekoľkými výstrelmi. K útoku sa francúzskej agentúre AFP telefonicky prihlásila radikálna skupina Palestínsky ľudový front. Osadník bol prvou židovskou obeťou nepokojov, odkedy sa izraelským premiérom stal Ariel Šaron. Ten bol včera na návšteve Washingtonu.
USA včera vyjadrili jasnú podporu podmienke Šarona nezačať dialóg s Palestínčanmi skôr, než sa skončí palestínske povstanie. Americký minister zahraničných vecí Colin Powell včera počas Šaronovej návštevy sformuloval základné princípy zahraničnej politiky amerického prezidenta Georgea W. Busha vo vzťahu k Izraelu a Palestínčanom.
Ako jednu z amerických priorít Powell uviedol dialóg, pričom signalizoval, že Washington nebude strany tlačiť ku komplexnému a definitívnemu urovnaniu konfliktu. „Od obidvoch strán sa vyžaduje dialóg, ktorý povedie k vzájomne akceptovateľným politickým, ekonomickým a bezpečnostným dohodám, prechodným alebo trvalým, čiastočným alebo celkovým,“ povedal.
Šéf americkej diplomacie varoval Palestínčanov, aby nežiadali od Washingtonu alebo iných sprostredkovateľov vyvíjanie nátlaku Izraelom. Spojené štáty sú podľa jeho slov pripravené „asistovať“, nie „naliehať“. Na stranu Palestínčanov sa Powell postavil iba v otázke obnovenia ekonomického života na západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy, ktorý brzdí izraelská blokáda. (tasr, r)