Organizácia Udržujme čistú Britániu pod heslom "Dostávame sa k vám bližšie" upozorňuje, že potkany živia odpadky a podporujú ich populačnú explóziu. Haldy odhodených fliaš a jedla nútia miestne zastupiteľstvá vynakladať rekordné sumy na čistenie ulíc, ani to však nepomáha. Hoci už štyridsať percent z nich zamestnáva aspoň dvadsať ľudí čistiacich ulice na plný úväzok, krajina sa každé ráno zobúdza s výhľadom na odpadky.
"Vyberte sa do ktoréhokoľvek nášho mesta v nedeľu ráno a stretnete malú armádu smetiarov brodiacu sa záplavou nedojedených hamburgerov, rozbitého skla, zvratkov a moču," povedal Alan Woods, výkonný riaditeľ organizácie "Keep Britain Tidy".
Mladí ľudia rozhadzujú toľko smetí, že je nemožné ulice vyčistiť. Na tínedžerov sa zameriava aj plánovaná osvetová kampaň, v tej však trochu zabúda, že vo veľkých mestách je málo smetných košov. Je to prevencia pred teroristickými útokmi. V londýnskom metre koše ani neexistujú.
Najbežnejší je v Británii hnedý potkan, ktorý na ostrov dorazil v osemnástom storočí z Ázie na lodiach a vytlačil pôvodný druh menších čiernych potkanov. Tých sa obávali ako nositeľov moru - blchy v ich srsti rozširovali po ostrove "čiernu smrť" a vtedajšiu britskú populáciu zredukovali o štvrtinu.
Stretnutie s potkanom môže mať pre človeka ešte aj dnes smrteľné následky. Ročne sa dvesto ľudí nakazí Weilovou chorobou z potkanieho moču. Tá môže viesť k zlyhaniu pečene alebo obličiek a skončiť smrťou. Potkany pomerne často pohryzú malé deti na tvári, pretože tam cítia potravu.
Časť potkanov pred dvesto rokmi zdomácnela, keď ich používali na boje s teriérmi. Od konca osemnásteho storočia ich používali v laboratóriách. Obavy vzbudzujú však tie v uliciach - kdekoľvek sa nachádzate, v okruhu piatich metrov by mal byť potkan, tvrdí organizácia "Keep Britain Tidy."
Autor: ANDREA ERTLOVÁ, Londýn pre SME