Zelení a ich volebný líder Joschka Fischer idú do volieb bez koaličného partnera FOTO - REUTERS
Gerhard alebo Angela? Predvolebný súboj sa v Nemecku sústredí výlučne na dve veľké strany. Buď vyhrajú vládni sociálni demokrati (SPD) kancelára Gerharda Schrödera, alebo opozičný konzervatívny blok CDU/CSU, ktorý zrejme povedie Angela Merkelová. Dve menšie strany sú na vedľajšej koľaji. Napriek tomu, že v posledných voľbách rozhodli o víťazovi.
Najmizernejšie vyhliadky majú Zelení. A to napriek tomu, že Joschka Fischer bol jedným z troch ľudí v krajine, ktorého vyhlásenie predčasných volieb neprekvapilo. Podľa najčítanejšieho denníka Bild sa o nových voľbách rozhodlo už v marci, po porážke v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko a boli pri tom traja ľudia. Kancelár Schröder, šéf SPD Franz Müntefering a Fischer za koaličných Zelených.
Vyhlásením predčasných volieb sa však silné spojenectvo medzi Schröderom a Fischerom skončilo. Aspoň navonok. Od pondelka sa vo vyhláseniach sociálnych demokratov opakuje jeden a ten istý motív: každá strana bojuje za seba a proti všetkým.
Sociálni demokrati odštartovali volebný boj bez jasného vyhlásenia o budúcom koaličnom partnerovi. Hoci to boli práve Zelení, kto v roku 2002 rozhodol o ich víťazstve. Obe veľké strany vtedy dostali rovnaký počet hlasov, Zelení súboj s liberálmi vyhrali a získali viac.
Teraz potrebujú koaličné strany mobilizovať hlavne vlastných sklamaných voličov. Ako volební partneri by si mohli navzájom škodiť.
Pred troma rokmi Joschka Fischer zachránil Schröderovi kožu, ten istý Fischer dnes môže so sebou stiahnuť vlastnú stranu i koaličného partnera.
Vízová aféra, ktorá ho pripravila o titul najpopulárnejšieho politika v krajine, bude určite vďačnou predvolebnou témou súperov. O takú pozornosť sa sociálni demokrati nechcú deliť. Zrejme sa v tichosti dohodli, že do kampane pôjdu sólo a po voľbách sa uvidí. Sú však odsúdení na vzájomnú spoluprácu.
V opozícii totiž pochybnosti o utvorení koaličného zväzku nie sú. Kresťanskí demokrati (CDU) chcú vládnuť so svojím tradičným partnerom - liberálmi (FDP). Hoci tí bojujú s väčšími ťažkosťami než Zelení. V nedeľňajších voľbách v Severnom Porýní-Vestfálsku stratili viac ako Zelení. Na celoštátnej úrovni ich však nad vodou drží práve prísľub partnerstva s pravdepodobným víťazom volieb.
Do volieb čaká Nemecko duel dvoch veľkých strán. Cena dvoch menších partnerov sa ukáže až v momente vyhlásenia výsledkov.
Extrémisti nemajú šancu
Predčasné voľby znížili šance krajne pravicových strán dostať sa do nemeckého parlamentu. Zhodli sa na tom experti.
Ak by získali jedno percento, "bol by to pre nich veľký úspech", povedala pre denník Tagesspiegel Claudia Schmidová z berlínskeho zväzu na ochranu ústavy. Nebudú mať čas pripraviť sa na jesenné voľby. Sú to príliš malé a neorganizované strany a chýbajú im financie.
Nič na tom nezmení podľa Schmidovej ani to, že neonacistická NPD a krajne pravicová DVU uzavreli spojenectvo a do volieb pôjdu na spoločnej listine.
Posledné výsledky z krajinských volieb v Severnom Porýní-Vestfálsku navyše ukázali, že sa im nedarí oslovovať voličov v každej časti Nemecka. Po úspechu vo východonemeckom Sasku a Brandenbursku nedokázali v najľudnatejšej spolkovej krajine získať ani jedno percento.
O rozruch by sa ešte mohla postarať postkomunistická PDS, ktorá sa snaží vrátiť do parlamentu. Špekuluje sa, že by ju mohol podporiť bývalý šéf sociálnych demokratov a Schröderov veľký kritik Oskar Lafontaine, ktorý má podporu medzi tradičnými ľavicovými voličmi. (mim)
Ako by skončili voľby
Strana prieskum Infratest Politbarometer
(pre ARD) (pre ZDF)
CDU 46 percent 51 percent
SPD 30 percent 29 percent
Zelení 7 percent 4 percentá *
FDP 7 percent 7 percent
* strana by sa nedostala do parlamentu
Oba prieskumy sú z pondelka, deň po vyhlásení predčasných volieb
Liberálov (FDP) na čele s Guidom Westerwellom drží nad vodou prísľub budúcej koalície s pravdepodobným víťazom volieb CDU/CSU.