"Ak sa plán Tel Avivu na evakuáciu pásma Gazy podarí úspešne koordinovať s palestínskymi lídrami, môže sa tým začať nová éra obojstrannej dôvery medzi znepriatelenými blízkovýchodnými stranami. Po návrate do Izraela požiadam vládu o schválenie návrhu na prepustenie ďalších 400 palestínskych väzňov," povedal Šaron v rámci prejavu, predneseného pred členmi Americko-izraelského výboru pre verejné záležitosti, ktorý je najsilnejšou proizraelskou lobistickou skupinou na území USA.
Premiér židovského štátu nezabudol pripomenúť, že na základe dohody, uzavretej s Mahmúdom Abbásom na februárovom summite v Egypte, Izrael už prepustil na slobodu 500 palestínskych väzňov. Na podujatí v New Yorku Ariel Šaron zdôraznil, že jeho kabinet je ochotný prepustiť v najbližšom čase pod palestínsku správu aj ďalšie predjordánske mestá. Od summitu v Egypte sa pod kontrolu Palestínčanov z piatich prisľúbených miest dostali len dve - Jericho a Túlkarm.
Izrael musí objasniť, čo bude nasledovať po plánovanom odsune židovských osád z Pásma Gazy. Pred návštevou Washingtonu to vyhlásil palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý sa včera stretol s jordánskym kráľom Abdulláhom II.
Palestínska samospráva podľa Abbása naplní svoje záväzky, ktoré sú nevyhnutné pre úspech mierového procesu. Jordánsky kráľ zase zdôraznil, že po odsune z Gazy by sa mal židovský štát stiahnuť aj zo Západného brehu Jordánu a umožniť vznik palestínskeho štátu. Abbásove rokovania s americkým prezidentom by podľa jordánskeho kráľa mohli ukončiť krízu mierového procesu a opäť naštartovať izraelsko-palestínsky dialóg.
(tasr, sita/afp)