Po výbuchu bomby v zaparkovanom aute zomrelo včera v Bagdade šesť Iračanov. FOTO - REUTERS
Na irackú politickú scénu vstupuje staronový hráč. Jastrab premenený na holubicu. Tak sa snaží prezentovať radikálny šíitský klerik Muktada Sadr.
Sadr minulý rok vyprovokoval dve veľké povstania proti Američanom, pri ktorých zahynuli stovky Iračanov, prehĺbilo sa napätie medzi náboženskými skupinami a veľká časť posvätného mesta Nadžaf sa premenila na ruiny. Teraz sa snaží pôsobiť ako zmierovateľ medzi sunnitmi a šíitmi. Včera jeho emisári rokovali so sunnitskými klerikmi, ktorí cez víkend vytvorili spoločnú alianciu a netaja sa, že idú do politiky. Na čom sa dohodli, oznámia do niekoľkých dní.
Američania aj nová iracká vláda sa na Sadrove zmierovacie ťahy pozerajú s veľkou dávkou nedôvery. Stretáva sa totiž s tými sunnitmi, ktorí otvorene požadujú koniec americkej okupácie a podľa všetkého sú napojení na militantov. Na jednej strane sa snaží spájať rozdelenú irackú spoločnosť, na druhej podporuje protiamerické nálady. Tým ide proti vlastným: šíiti, ktorí sú najpočetnejšou skupinou irackej postsaddámovskej reprezentácie, hovoria, že Američania by ešte mali zostať.
Nemenovaný americký diplomat z Bagdadu povedal v Los Angeles Times, že Sadrove aktivity zatiaľ tolerujú, ale nesmie prekročiť "červenú líniu". Čo si pod tým treba predstaviť, nepovedal. Dá sa však predpokladať, že Američania ani iracká vláda nebudú tolerovať ozbrojené výpady Sadrových milícií, tak ako to bolo predtým.
Sadr sa zatiaľ drží. Organizuje len demonštrácie s pálením amerických a izraelských vlajok, búrlivo káže v mešitách a jeho ľudia občas zaútočia na irackých policajtov.
Muž podozrivý z vraždy prominentného umierneného klerika Abdula Chújího sa však podľa pozorovateľov bude snažiť bojovať politickými zbraňami. Už teraz má zastúpenie v parlamente - niekoľko poslancov najväčšej šíitskej frakcie mu prisahalo vernosť, blízkych ľudí sa mu podarilo pretlačiť aj do komisie na prípravu ústavy, čo je kľúčová úloha nasledujúcich mesiacov.
Ak by sa skutočne dal dohromady s antiamerickými sunnitmi, vytvorila by sa pomerne silná opozícia voči súčasnej vláde. Jej program by bol jednoduchý: odchod Američanov z Iraku.
Podľa Sadra je to jediný recept na irackú situáciu. "Keď sa skončí okupácia, skončia sa náboženské spory v Iraku. Okupanti sú tí, čo rozsievajú spory medzi Iračanmi," povedal cez víkend na prvej tlačovej konferencii po deviatich mesiacoch v ústraní.
O vznikajúcu sunnitskú koalíciu má však záujem aj súčasná vláda. Hovorca premiéra Ibrahima Džaafárího povedal, že musia jasnejšie ukázať, kde stoja a vzdať sa podpory militantov.
Zatiaľ sa zdá, že radšej rokujú so Sadrom. Majú spoločného nepriateľa a môžu sa zviesť na Sadrovej popularite. Znalci Iraku hovoria, že jeho premena na zodpovedného štátnika by v súčasnej mizérii mohla Iračanov osloviť. Sadrove aktivity vnímajú ako začiatok predvolebnej kampane.
V Iraku zabili sedem Američanov
BAGDAD - V Iraku včera zomrelo sedem amerických vojakov. Pri prvom incidente vybuchlo auto v blízkosti ich hliadky v centre Bagdadu, zabilo štyroch Američanov. Krátko na to zomreli štyria vojaci armády Spojených štátov po útoku v meste Haswa, 50 kilometrov južne od hlavného mesta.
Iný výbuch nálože nastraženej v zaparkovanom automobile si včera v Bagdade vyžiadal životy šiestich Iračanov. Oznámila to iracká polícia. Automobil explodoval v blízkosti námestia vo východnej časti Bagdadu, zničil najmenej tri autá a poškodil niekoľko budov.
Obyvatelia štvrte upozornili políciu na prítomnosť podozrivého auta. Policajní experti boli na ceste, keď nálož vybuchla a zabila šesť okoloidúcich.
V Iraku tak ďalej pokračuje vlna násilia, ktorá si za necelý mesiac vyžiadala viac než 550 obetí. V pondelok pri štyroch veľkých útokoch zahynulo najmenej 40 ľudí a viac než 100 osôb bolo zranených.
Iracká al-Káida včera na internete zverejnila, že jej vodca Músa Zarkáví bol zranený. Svojich stúpencov vyzvala, aby sa zaňho modlili. Americká armáda nemala o jeho zdravotnom stave žiadne informácie.
(čtk)