BRATISLAVA - Zásadná reforma trestného práva na Slovensku je zavŕšená. Poslanci včera ani nie týždeň po odhlasovaní nového Trestného zákona schválili aj Trestný poriadok. Zákon podporilo 90 poslancov, proti bola iba časť nezávislých a HZDS. Obe normy nahradia zákony ešte z roku 1961.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH hovorí o novej etape trestného práva u nás. "Moderný trestný poriadok zabezpečí efektívne a rýchle trestné konanie," vyhlásil krátko po hlasovaní.
Hlasovanie však bolo do poslednej chvíle na vážkach. V piatok sa musel Lipšic stretnúť s premiérom Mikulášom Dzurindom (SDKÚ), aby rokoval o sporných bodoch. Poslanec Roman Vavrík podľa televízie Markíza tvrdil, že sa hovorilo aj odchode z vládnej koalície, ak by boli niektoré zmeny pre Lipšica neprijateľné.
Sporný bol práve Vavríkov návrh, aby orgány činné v trestnom konaní informovali po skončení odpočúvania sledovaných ľudí o tom, že sa tak dialo. Kompromis sa našiel v tom, že to budú musieť urobiť do troch rokov.
Spokojný je aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Prekáža mu iba to, že zákon bude účinný už od 1. januára a zostane málo času na jeho štúdium. Trnka už v minulosti tvrdil, že sa právnici dovtedy musia odznova naučiť trestné právo. Pripúšťa aj počiatočné komplikácie, ale "musíme spraviť všetko pre to, aby sa na to prokurátori pripravili".
Darina Michalková z advokátskej komory novému zákonu vyčíta najmä neprimeranú dĺžku väzby a široké kompetencie agenta, ktorý môže nabádať na páchanie trestnej činnosti. "Tento inštitút sa veľmi zneužíva," povedala. ROMAN PATAJ
Viac na 2. strane
Čo sa mení
* spôsob vedení pojednávaní pred súdom,
* upravila sa dĺžka väzby,
* prokurátor a obvinený sa môžu dohodnúť na vine a treste aj bez súdu,
* ministerstvu spravodlivosti sa nepodarilo presadiť zavedenie verejných obhajcov, zostane zachovaný systém ex offo obhajoby,
* polícia môže na 72 hodín zadržať svedka, ktorý sa nedostaví pred súd.