FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Poistenie domácnosti či domu človek najväčšmi ocení pri akejkoľvek havárii či živelnej pohrome. Každá poistka totiž chráni domácnosť a nehnuteľný majetok proti jeho náhodnému alebo zámernému znehodnoteniu.
Ak napríklad voda poškodí televízor, poisťovňa ho preplatí z poistenia domácnosti. Ak však vietor rozbije okno alebo zhodí strechu, vzťahuje sa na to poistenie nehnuteľností. Okrem toho poisťovne ponúkajú aj takzvané poistenie zodpovednosti. Z tejto poistky sa zase platia škody, ktoré spôsobí náš majetok. Ak napríklad praskne vodovodné potrubie a voda vytopí susedov, poisťovňa to preplatí z tejto poistky.
Každú poistku možno uzatvoriť zvlášť alebo spoločne s ostatnými produktmi. Niektoré poisťovne všetky tieto poistenia ponúkajú spolu ako jeden produkt.
Väčšina poisťovní ponúka niekoľko úrovní poistenia. Platí, že čím vyššia úroveň, tým je dom chránený proti viacerým rizikám, ale vyššia je aj cena poistenia. Napríklad, väčšinou je v základnom poistení zahrnutá len škoda, ktorú spôsobí priamy zásah blesku. Ak však v dôsledku blesku vznikne prepätie na elektrickej sieti, poisťovňa škodu preplatí, len ak má klient vyšší stupeň poistenia.
Pri poistení treba poznať hodnotu nehnuteľnosti a zariadenia. Ak má klient k dispozícii znalecký posudok, v ktorom je stanovená cena budovy alebo bytu, môže ho poisťovňa akceptovať ako podklad na stanovenie poistnej sumy. Tá predstavuje hodnotu, na akú je dom poistený. Preto by mala byť rovnaká, aká je hodnota daného domu. U klientov, ktorí nemajú znalecký posudok, poisťovňa buď vypočíta hodnotu domu podľa plochy bytu, alebo sem pošle vlastného znalca. Niektoré poisťovne takisto klientom dovoľujú, aby si sami zvolili výšku poistného krytia. Pri poistnej udalosti však potom skúmajú, či si klient zvolil túto sumu správne. Ak zistia, že napísal nižšiu hodnotu, ako je v skutočnosti, dostane klient menej peňazí, ako stojí poškodená vec. Ak napríklad nesprávne odhadne hodnotu domu o 20 percent, dostane o 20 percent aj nižšiu poistku.
Pri domácnostiach si väčšinou klient sám zvolí výšku poistnej sumy. Každý si ju môže vyrátať tak, že si zráta hodnotu všetkých zariadení v byte. Výhodou poistenia domácnosti je, že klient nemusí vždy, keď si kúpi nejakú novú vec, zmeniť poistnú zmluvu, ale táto nová vec sa automaticky stáva poistenou. Tak isto tie veci, ktorých sa zbaví, prestávajú byť poistené. Ak by sa však hodnota poistených vecí zvýšila o viac ako o 10 percent, je potrebné prerobiť zmluvu.
Poistenie nehnuteľnosti je dôležité predovšetkým pri hypotekárnom úvere. Väčšina bánk podmieňuje čerpanie hypotéky jeho uzatvorením. Poistenie domu v hodnote milión korún vyjde vo väčšine poisťovní asi na tisíc korún ročne. Poistenie domácnosti, v ktorej sú zariadenia v hodnote 500-tisíc korún, stojí okolo troch tisíc korún.
Na čo si treba dať pozor?
aké škody kryje poistenie, či nie je výška poistnej sumy nižšia ako hodnota poistených vecí, ako rýchlo trvá likvidácia, treba odkladať doklady potvrdzujúce vlastníctvo predmetov.