
Turecký vicepremiér Mesut Yilmaz predstavil národný program vstupu do EÚ. FOTO - REUTERS
ANKARA - Turecká vláda včera po dlhých odkladoch napokon schválila národný program na vstup do Európskej únie, v ktorom sa zaviazala zrušiť trest smrti, rešpektovať slobodu prejavu a vyriešiť ďalšie nedostatky, ktoré Ankare únia vyčítala v prístupovom procese. V ten istý deň sa Turecko a Medzinárodný menový fond (MMF) predbežne dohodli na programe, ktorý by mal viesť k ekonomickému ozdraveniu krajiny v čase prehlbujúcej sa finančnej krízy. MMF zároveň pripustil, že vyplatí ostávajúcich 6,25 miliardy dolárov pôžičiek z protinflačného plánu s celkovou sumou 11 miliárd.
Minulý mesiac zažilo Turecko vážnu finančnú krízu, počas ktorej hodnota národnej meny v priebehu niekoľkých dní poklesla o 30 percent. Reformy, ktoré od Ankary vyžaduje EÚ, nenapredovali a plán, ktorý mal byť prijatý už minulý rok, brzdili nezhody v tureckej koalícii.
Turecko dostalo pozvánku do EÚ v decembri 1999. Na základe minuloročného hodnotenia kandidátov ale ako jediné ešte nemalo splnené politické kodanské kritériá, ktoré zahŕňajú stabilné demokratické inštitúcie, právny štát a dodržiavanie ľudských práv. Jedným z hlavných restov Turecka v procese integrácie do EÚ je priznanie kultúrnych práv Kurdom, ktorým súčasné turecké zákony zakazujú používať vlastný jazyk. Ďalej to bolo obmedzenie vplyvu armády na politický život v Turecku.
Proti niektorým požiadavkám EÚ, napríklad kurdskej autonómii, sa pritom ostro stavia krajne pravicová Strana národnej akcie, člen koalície. Člen NATO s 65 miliónmi obyvateľov je zároveň známy silnou armádou, ktorá už niekoľkokrát zapríčinila pád vlády. Armáda pritom môže časť reforiem na približovanie sa k EÚ blokovať. Podľa prvých ohlasov analytikov Ankara si ani zďaleka nevytýčila za cieľ splniť všetko, čo Brusel od nej očakáva.
(čtk, reuters)