
RIO DE JANEIRO - Klesanie poškodenej ropnej plošiny brazílskej spoločnosti do vĺn Atlantického oceánu sa podarilo zastaviť. „Z nebezpečenstva sme sa ešte nedostali a situácia je stále kritická. Ale už sme optimistickejší, že sa to podarí stabilizovať,“ povedal Carlos Eduardo Bellot zo spoločnosti Petrobras. Obavy, že plošina už mala byť na morskom dne, sa tak zatiaľ nenaplnili. Do mora zatiaľ neunikla ani žiadna ropa.
Tím záchranárov v noci na pondelok napumpoval do spodnej časti oceľovej konštrukcie 4100 ton dusíka a plošina sa tak čiastočne narovnala. Potápači museli klesnúť 50 metrov pod hladinu, aby vyvŕtali do oporných stĺpov a nádrží otvory, ktorými sa tam dostáva dusík a odčerpáva sa z nich voda. Vďaka tomu sa plošina vyrovnala o štyri stupne.
Situáciu skomplikovalo počasie. So studeným frontom prišli aj 1,5 metra vysoké vlny. Komplikuje to prácu potápačov, ktorí sa musia rýchlo striedať.
Do záchranných prác sa zapojili odborníci z celého sveta. V užšom štyridsaťčlennom tíme je jedenásť holandských záchranárov špecializujúcich sa na ropné plošiny a Američania. Z Európy dopravil Petrobas zariadenie s celkovou hmotnosťou 50 ton. Je určené na udržanie plošiny nad hladinou a je tam aj vybavenie, ktoré by sa použilo pri úniku ropy. Ekológovia sa obávajú, že po prípadnom zrútení plošiny by sa do mora mohlo dostať vyše 1,5 milióna litrov ropy. Na záchranných prácach sa celkovo podieľa 350 ľudí. Lode musia byť od plošiny vzdialené 500 metrov.
Teraz čaká záchranárov ďalší náročný krok. Pod plošinu musia dostať zariadenie so stlačeným vzduchom, ktorým zdvihnú konštrukciu do pôvodnej polohy. Súčasne záchranári pokračujú v odčerpávaní vody zo zaplaveného spodného poschodia. Najväčšia plošina na svete ich má štyridsať.
Podľa brazílskych médií je za tromi štvrtkovými výbuchmi, ktoré si vyžiadali desať ľudských životov, pravdepodobne únik plynu. Oficiálne však táto informácia potvrdená nebola.
Spoločnosti Petrobras veľmi záleží na tom, aby sa celú konštrukciu, ktorej výstavba by stála 350 miliónov dolárov, podarilo zachrániť. Ropná plošina mala byť po dvoch minuloročných haváriách Petrobrasu ukážkou modernej technológie.
Na celkovej ťažbe Brazílie sa podieľal tento vrt piatimi percentami. Pre krajinu to mesačne znamená stratu 50 miliónov dolárov. Škody na zariadení dosiaľ vyčíslili na 360 miliónov amerických dolárov, ale pokiaľ sa objekt potopí, zvýši sa táto suma na 650 miliónov, tvrdí Jay Cohen, analytik poisťovne Merril Lynch.
(mch, reuters, čtk)