
Zdroj - REUTERS
Albánski bojovníci Národnej oslobodzovacej armády (UCK) strieľali 17. februára prvýkrát na macedónske pohraničné jednotky. Rovnomenná Kosovská oslobodzovacia armáda (UCK) Hashima Thaciho bola oficiálne rozpustená a premenila sa na politickú stranu v Kosove. Na päť kilometrov širokom demilitarizovanom pásme v južnom Srbsku pri Kosove bojujú Albánci z Oslobodzovacej armády Preševa, Medvedje a Bujanovaca (UCPMB). UCPMB požaduje právo na sebaurčenie pre Albáncov žijúcich v južnom Srbsku v okolí Kosova. UCK v Macedónsku žiada federatívnu republiku pre Albáncov.
Macedónsko
Macedónska armáda a polícia má asi 23-tisíc mužov. Vo vláde je zastúpená Demokratická strana Albánska Arbena Xhaferiho. Albánci, ktorých je v krajine 23-30 percent, majú zastúpenie v parlamente, štát po rokoch sporov uznal albánsku univerzitu v Tetove.
KFOR
Medzinárodné jednotky KFOR tvorí 46-tisíc vojakov. Etnicky motivované zrážky medzi Albáncami a zvyšnou srbskou menšinou tu pretrvávajú. Z Kosova prúdia do Macedónska aj demilitarizovanej zóny v južnom Srbsku bojovníci a zbrane. Ostreľované Tetovo, druhé najväčšie mesto Macedónska, je sídlom logistického pluku nemeckej armády, ktorý podporuje KFOR.
Juhoslávia
Po dohode s NATO sa juhoslovanské jednotky vrátili do päť kilometrov dlhej časti demilitarizovaného pásma na kosovsko-srbskej hranici, ktorá hraničí i s Macedónskom. (mim, bj)