Vojenský konflikt v Macedónsku pripomína nedávne vojny v bývalej Juhoslávii. Ako vyslanec generálneho tajomníka OSN pre Balkán ste túto krajinu navštívili. Sú v Macedónsku porušované práva Albáncov?
„Ja osobne si myslím, že práve Macedónsko bolo príkladom tolerantného spolunažívania dvoch komunít a že to malo skôr pozitívny dopad na vývoj situácie v celom regióne. Myslím si, že akcie extrémistických síl možno označiť za teroristické akcie alebo za násilie, ktoré nemožno nijakým spôsobom ospravedlniť tým, že je namierené na zlepšenie situácie s ľudskými právami. Takáto argumentácia by nijako neobstála neobstála.“
V sídle NATO analyzujú, či ide o občiansku vojnu, alebo konflikt dovezený z Kosova. Nie je to skôr manéver na získanie času, dôkaz, že NATO nevie, čo ďalej robiť?
„Severoatlantická aliancia zatiaľ nemá mandát na to, aby mohla urobiť priamy zásah. S ohľadom na citlivosť situácie a na možné dopady jej riešenia - nech bude akékoľvek - na ďalšie krajiny v oblasti Balkánu, chápem, že veľmi zodpovedne posudzuje túto otázku prv, ako prijme nejaké rázne definitívne rozhodnutie.“
Pripúšťate situáciu, v ktorej bude nevyhnutný zásah? Zatiaľ sa zdá, že macedónska armáda nie je veľmi spôsobilá to tam zastaviť.
„Medzinárodné spoločenstvo by dnes malo predovšetkým nejakým spôsobom odsúdiť a izolovať tieto sily. Pokiaľ ide vnútorný zásah, to by som nerád prognózoval. Za tejto situácie treba vyjadriť každú možnú podporu zákonnej vláde v Macedónsku. Vysielať signály, pretože už dochádza k bojovej činnosti. Rozhodné signály medzinárodného spoločenstva, jednoznačné a kategorické, by mohli zohrať zdržiavaciu úlohu.“
Aké signály máte konkrétne na mysli?
„Mám na mysli jednoznačné politické vyhlásenia, ktoré odsúdia túto činnosť, ktoré podporia legitímnu vládu Macedónska a ktoré podporia integritu Macedónska.“
Keď hovoríte o izolácii týchto síl, ktoré zjavne pochádzajú z Kosova, nemyslíte si, že by NATO malo účinnejšie zasahovať na kosovskej strane? Aký podiel majú KFOR na celej situácii?
„KFOR majú jasne stanovený mandát, ktorý musí dodržiavať. KFOR môžu urobiť to, že bude dôslednejšie kontrolovať pohyb na hranici medzi Macedónskom a Kosovom. V tomto, myslím, by mohlo zohrávať ráznejšiu úlohu.“
Do akej miery je podľa vás oprávnená kritika, ktorá sa dvíha v Európe na adresu USA a ich politiky na Balkáne?
„Tieto veci treba vnímať ako bezprostrednú reakciu na súčasný vývoj a skôr by bolo racionálnejšie zaoberať sa opatreniami, ktoré by zamedzili možnému negatívnemu vývoju v budúcnosti.“
Je naša vnútorná politika i diplomacia pripravená na možný negatívny dopad tejto situácie a momentálnej pasivity NATO na verejnú mienku na Slovensku v súvislosti s naším vstupom do NATO?
„Pevne verím, že aliancia vyhodnotí situáciu tak, že bude účinná a že to jednoducho nebude mať negatívne dopady na našu verejnú mienku, pretože sa dostávame do etapy, ktorá bude rozhodujúca pre naše budúce členstvo v NATO. NATO sa musí vyrovnať s otázkami, ktoré pred ním stoja a som presvedčený, že nedá argumenty tým na Slovensku, ktorí budú vystupovať proti nášmu budúcemu členstvu.“
Takže nemáte pocit, že imidž NATO utrpel.
„Zatiaľ mám taký pocit, že nie.“
BAŠA JAVŮRKOVÁ