Balkán je opäť v ohni - a Európu nečaká nič dobré

To, čo sa deje v Macedónsku, pomerne presne pripomína začiatok každej zo série vojen za desať rokov rozpadu bývalej Juhoslávie. Pohraničné prestrelky v Slovinsku, boje medzi etnickými paravojenskými skupinami i štátnymi armádami o územia novej Chorvátskej


Miestni Albánci prechádzajú na voze ťahanom koňom popri obrnenom transportéri macedónskej polície v Tetove, vzdialenom 50 km severovýchodne od Skopje. FOTO - TASR/EPA



republiky a neskôr Bosny a Hercegoviny. V roku 1995 Dayton spečatil porážku veľkosrbských plánov - a oslabení Srbi sa pustili do „riešenia“ albánskeho problému. Problému, ktorý je starší než Titov hrob a bol tu omnoho skôr, než padli výstrely na slovinskej hranici.

Belehradu rozhodne neslúži ku cti, že sa s rastúcou albánskou populáciou vyrovnal represívnym spôsobom - v roku 1989 zrušil Kosovu autonómiu a potom sa desať rokov venoval bojom so Slovincami, Chorvátmi a Moslimami, kým albánsky problém pomaly bujnel do neukontrolovateľných rozmerov. Perzekúcie Albáncov ako druhoradého etnika ideologicky istili historické argumenty a vzývanie slovanstva ako sily určenej na záchranu Európy pred „Turkami“. V Kosove potichu vznikli paralelné školy a „daňový systém“, z ktorého sa neplatila len sociálna výpomoc. Svet sa prebral, až keď sa v Kosove prihlásila k slovu paralelná albánska „armáda“…

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pokračovanie už pozná celý svet. Srbi nevymysleli nič humánnejšie než to, že vyslali do Kosova armádu, ktorá bila teroristov a civilistov hlava-nehlava. Podľa etnického princípu. Zasiahlo NATO a zrejme zachránilo tisícky kosovských Albáncov, ktorí sa neprevinili inak než tým, že sa narodili. V tzv. slovanskom svete vrátane Slovenska sa o zásahu, pri ktorom padali bomby na mosty, kasárne a továrne v Juhoslávii, búrlivo diskutovalo. Humanitárny zásah, ako aliancia nazvala svoj počin na pôde OSN, mal mať význam čohosi úplne nového, precedensu, ktorý možno zmení tvár sveta. Ak sa nabudúce rozhodne nejaká vláda zabíjať svojich vlastných ľudí, civilistov hoci len preto, že sú tylom akejsi gerily, zachráni ich spravodlivá sila zvonka.

Takmer všetko, čo sa v Kosove deje po príchode KFOR, návrate albánskych utečencov a vytvorení správy OSN, má už len príchuť trpkosti. Vyhnanie Srbov bolo prvým signálom toho, že obeť si oblieka vlčie rúcho. Ani zmena vlády v Belehrade nepresvedčila kosovskú politickú elitu - bývalých vodcov „odzbrojenej“ UCK, z ktorých mnohí žili roky na Západe - že Európa je dnes o čomsi inom než o výbojoch a vytyčovaní hraníc nových „národných štátov“.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto signály Západ registroval, ale neurobil dosť. KFOR mesiace prehliadali diery v hraniciach so susednými štátmi, takže Kosovo sa stalo eldorádom pašerákov, zvlášť čo sa týka horúcich komodít, ako sú zbrane a bojachtiví chlapi. Na „mierotvorbu“ musia mať domorodci vôľu - v Kosove ju osloboditelia z NATO nenašli.

V otázke Kosova neexistuje ani náznak riešenia jeho štatútu - už rok a pol je pod medzinárodnou správou a tá vystupuje spôsobom, ktorý dáva nádej obom stranám - Belehradu, ktorý ho vidí ako súčasť Srbska a o jeho štatúte chce rokovať, aj Albáncom, ktorí chcú len samostatné Kosovo s jasnou perspektívou spojenia s Albánsko. Teda Veľké Albánsko. Čakať, až budú lepšie podmienky - tak vyzerá postoj NATO ku Kosovu. Lepšie?

Ak Západ svojho času - keď šlo o pád Miloševiča - stavil celkom úspešne na vyčkávanie, dnes má čas zjavne proti sebe. Albánskemu radikálnemu živlu sa pod pokrievkou KFOR darilo zjavne dobre. Aj Macedónsko, krajina, ktorá si balkánske vojny 90. rokov odniesla obrovským prílevom albánskych utečencov, je režimom, ktorý potláča práva Albáncov. Aj tu im treba zaistiť autonómiu - tak ako v Kosove.

SkryťVypnúť reklamu

Pred desiatimi rokmi išlo o Veľké Srbsko. Dnes ktosi skúša Európu z Veľkého Albánska. Ako sa zachová NATO? Príde na pomoc, až začnú Albánci vyháňať z Tetova macedónsku menšinu? Nájde spôsob, ako dokončiť dielo, ktoré na Balkáne - a zvlášť aktívne v Kosove - začalo a za ktoré teda zodpovedá? Musíme dúfať, že áno.

BAŠA JAVŮRKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 208
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 111
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 007
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 130
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 128
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 545
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 028
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 637
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu