Nemeckú burzu oživili správy o predčasných voľbách. Potešili sa aj analytici a podnikatelia. FOTO - REUTERS |
Podľa analytikov sa zmenou vlády zvýši šanca reformovať krajinu, ktorá už zabudla, čo je to ekonomický rast, učí sa počítať dvojcifernú nezamestnanosť a permanentne porušuje európske rozpočtové pravidlá.
Nemecký akciový index DAX včera reagoval na víkendovú informáciu prudkým rastom o jedno percento vzápätí po otvorení burzy. Mnohí analytici mu predpovedajú cestu k rekordným hodnotám. "Oznámenie nových volieb prinesie burze, minimálne nakrátko, nový vietor do chrbta," povedal trhový analytik Mirko Pillep. Najlepšie sa darilo akciám energetických gigantov E.ON a RWE, ktoré získali viac ako tri percentá pre nádej, že s vládou by sa zmenili aj plány na odstavovanie ich jadrových reaktorov.
Súčasná vládna koalícia, ktorú miestni ekonómovia obviňovali z pomalých reforiem, si rozhnevala svet biznisu aj nastolením diskusie o "kapitalistických kobylkách". Šéf koaličnej SPD Franz Müntefering v minulých týždňoch takto nazval finančných investorov, medzi ktorých neskôr jeho straníci zaradili známe svetové mená z oblasti správy aktív. "Plán zmeny vlády v Berlíne by mohli privítať zahraniční investori, najmä po nedávnej debate o zhýralosti kapitalizmu," myslí si Pillep.
Na možnosť predčasných volieb reagovali v podobnom optimistickom tóne aj podnikatelia. Viceprezident Spolkového zväzu nemeckého priemyslu BDI Michael Rogowski pre Financial Times Deutschland povedal, že "nemá nijaký zmysel, aby pokračoval tento opatrný politický". Dodal, že "predčasné voľby sú v záujme republiky".
Schröderova vláda sa vo svojom reformnom snažení stretávala so samými problémami, ktoré oslabovali jej odhodlanosť. Plán nazvaný Agenda 2010 predstavoval najodvážnejší povojnový plán na ozdravenie ťažkopádnej sociálne orientovanej ekonomiky a pracovného trhu. Znížil sociálne výdavky, prinútil nezamestnaných aktívne si hľadať miesto a pochoval vieru, že nemecký povojnový systém sociálnej ochrany je nemenný. Vládne strany však nestihli pozbierať ovocie reforiem a ich popularita v posledných dvoch rokoch rapídne upadla.
"Zaujímavá otázka nasledujúcich volieb bude, akú cestu si CDU vyberie a či nájde odvahu pokračovať v tom istom kurze," povedal Anton Börner, šéf exportnej asociácie BGA. Nemecko ešte naliehavo potrebuje zmeniť systém zdravotníctva, dôchodkov a komplikovaných daňových sadzieb.
(reuters, js)