V starom systéme maturanti maturovali pred komisiou, v ktorej bol členom aj ich triedny profesor. Mali tak pri sebe akú-takú podporu. Po novom sa môže stať, že triedny s maturitami nebude mať vôbec nič spoločné. Ak sa nestane členom predmetovej komisie, jednoducho ho maturita obíde. "Aj z toho dôvodu sa ma už niekoľkokrát triedni učitelia pýtali, prečo musia podpisovať maturitné protokoly, keď na maturite neboli, a nič o nej nevedia. Veď to už nie je triedna maturitná skúška," hovorí riaditeľ bratislavského Gymnázia Ladislava Sáru Pavel Sadloň. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
Na stredných školách sa včera začala ústna časť maturitných skúšok. Riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Anna Butašová hovorí, že úvodný deň prešiel bez ťažkostí.
Všetci stredoškoláci musia po novom maturovať z cudzieho jazyka, gymnazistom pribudol piaty - prírodovedný predmet. Skúška bude trvať najmenej dva dni. Tento rok je maturantov 65-tisíc.
Na niekoľkých stredných školách študenti ústne maturovali už minulý týždeň. Školy tak riešili obsadenie skúšobných komisií. Vlastných chýbajúcich odborníkov nahradili pedagógovia z iných škôl.
Niektorí študenti z Anglicko-slovenského bilingválneho gymnázia v Sučanoch sa posťažovali na množstvo maturitných predmetov. "Dá sa to zvládnuť, ale predmetov je zbytočne veľa. Keď už je maturita náročnejšia, mali by ju aspoň uznávať vysoké školy."
Riaditeľ Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach Štefan Krištín sa s novou formou maturít stotožňuje. Autorom vyhlášky však vyčíta, že málo pozornosti venovali maturitám na odborných školách. "Tím ľudí asi tvorili špecialisti z gymnázií. Len tak sa mohlo stať, že podľa vyhlášky mali byť v maturitných komisiách aj majstri odbornej výchovy, aj keď na priemyslovkách podľa iného zákona už nepracujú." (wm, sen)